Popłyną w rejs z marzeń

Pięcioro młodych podopiecznych Gdańskich Domów dla Dzieci (3 nastolatków) oraz Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej (2 nastolatków) weźmie udział w zlocie żaglowców The Tall Ships^ Races 2017. Na pokładzie „Pogorii” posmakują morskiej przygody, spełniając swoje marzenia o takiej podróży.

Młodzi ludzie, w wieku 16, 17 lat, już w piątek 7 lipca wyruszą najpierw z Gdyni do fińskiej Kotki w rejs polskim żaglowcem. Następnie popłyną do litewskiej Kłajpedy, by tam zakończyć podróż 19 lipca. Do Gdańska wrócą już autokarem. W czasie rejsu czeka ich nie tylko znakomita zabawa i morska przygoda, ale też zwykła, żeglarska praca. Stawianie żagli, szorowanie pokładu, wachty, nauka zasad funkcjonowania żaglowca – to codzienność na pokładzie.

– Dla tych młodych ludzi z pewnością będzie to wspaniała przygoda i szansa na poznanie życia na morzu – komentuje Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Życzę im z całego serca, by połknęli morskiego bakcyla. Żeglarstwo to nie tylko piękna pasja, ale także sport, sposób na życie. Otwiera na świat, nowe kultury i ludzi. Uczy pokory wobec żywiołu i kształtuje charakter. Fantastycznie, że podopieczni gdańskiej pomocy społecznej mogą korzystać z takich form aktywizacji.

Dodajmy, że młodzież została zaproszona do udziału w wyprawie dzięki współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku ze Stowarzyszeniem STAP Gdynia (armator „Pogorii”). W ciągu kilku lat w rejsach szkolnym żaglowcem udział wzięło już ok. 70 dzieci, objętych wsparciem gdańskiej pomocy społecznej.

O zlocie żaglowców

The Tall Ships’ Races 2017, dawniej Cutty Sark Tall Ships’ Races –  to zlot żaglowców, przeważnie połączony z regatami oraz imprezami okolicznościowymi, organizowany przez Sail Training Association, mające propagować ideę wychowania młodzieży na pokładach wielkich żaglowców. Finał  The Tall Ships Races 2017 odbędzie się w Szczecinie, gdzie zawitają największe żaglowce świata.