Posiłki, odzież i nocleg na wagę zdrowia i życia bezdomnego

Tylko w styczniu w „Autobusie SOS – pomoc dla osób bezdomnych” w Gdańsku wydano potrzebującym ponad 600 sztuk odzieży, w tym kurtki, szale, czapki, swetry i spodnie. Z tego mobilnego wsparcia korzysta codziennie średnio już około 70 osób. Każdego dnia autobus dowozi także trzy, cztery osoby do noclegowni przy ulicy Mostowej, gdzie mają zapewnioną kompleksową pomoc.

W pojeździe wsparcia w godzinach od ok. 20.20 do 24.00 udzielają potrzebującym: ratownik medyczny, streetworker i pracownik socjalny. Pomoc obejmuje m.in. wydanie ciepłej, treściwej zupy (kilka tysięcy porcji w styczniu), przeprowadzenie drobnych zabiegów medycznych i higienicznych, poradnictwo, wskazanie miejsc noclegowych w placówkach dla osób bezdomnych w mieście. Przypomnijmy, że autobus zatrzymuje się w czterech miejscach Gdańska. Postoje trwają około 30 minut. Środki na działanie „mobilnej pomocy SOS” zabezpieczył Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Na zlecenie MOPR zadanie wykonuje w tym roku Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”.

W placówkach dla osób w kryzysie bezdomności na terenie miasta jest jeszcze ponad 50 miejsc wolnych. Nadal prosimy gdańszczanki i gdańszczan o uważność i sygnały o ludziach potrzebujących, przebywających w miejscach niemieszkalnych. Apelował o to również Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. Podkreślał, że dzięki takim wskazówkom służby miejskie mogą szybciej wesprzeć osoby bezdomne w trudnym, zimowym czasie – dotrzeć do człowieka i zaoferować mu właściwe wsparcie. Sygnał może być na wagę życia.

Informacje o osobach bezdomnych przyjmują m.in. pracownicy Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel. 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. od 8 do 17, pt. w godz. od 7.30 do 14.30). Sygnały prosimy kierować do Straży Miejskiej – tel. 986 oraz Policji – tel. 997 i 112. Osobiście osoby potrzebujące schronienia mogą zgłaszać się do Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Żaglowej 1 w Gdańsku, tel. 58 342 13 14.

Fot. Grzegorz Mehring, www.gdansk.pl

Gdańsk. Autobus „SOS – pomoc dla osób bezdomnych”. W inauguracji autobusu uczestniczyli m.in. Prezydent Paweł Adamowicz i zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk.