Potrzebujesz wsparcia – zadzwoń do MOPR!

W przedświątecznym i epidemicznym czasie przypominamy Państwu, że pod numerem tel.: 500 218 337 lub pisząc na adres email: wsparcie@mopr.gda.pl można otrzymać informację o dostępnym wsparciu m.in. żywnościowym, psychologicznym i w zrobieniu zakupów. Telefon jest czynny całą dobę. 

Kontakty uruchomił Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku przede wszystkim w trosce o osoby będące w kwarantannie, samotne osoby starsze i niepełnosprawne. To wsparcie dla gdańszczanek i gdańszczan, którzy pozostają w domu i nie radzą sobie w tym trudnym czasie, a nie mogą liczyć na zainteresowanie rodziny lub sąsiadów. Najbardziej potrzebujący mogą otrzymać np. paczki z produktami spożywczymi. To dzięki współpracy Ośrodka m.in.
z Bankiem Żywności w Trójmieście, z Caritas Archidiecezji Gdańskiej i Polskim Komitetem Pomocy Społecznej. W akcję rozwożenia paczek włączył się Zarząd Transportu Miejskiego
i PKS Gdańsk. To konkretna pomoc szczególnie w okresie przedświątecznym.

– W trudnym epidemicznym okresie robimy wszystko, aby dotrzeć ze wsparciem do ludzi, którzy go najbardziej potrzebują – zaznacza Piotr Kowalczuk, zast. prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.   

Wolontariusze gdańskiego MOPR lub współpracujących organizacji pozarządowych, firm, rad dzielnic wspierają też mieszkańców w zrobieniu zakupów – dostarczają im produkty żywnościowe, niezbędne leki. W tym zakresie współdziałamy m.in. z Ekipą Szymona, Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej, oo. Dominikanami, Dobronoszami i PCK.  Dodatkowo stworzyliśmy „bazę wolontariuszy”. Zawiera ona nazwiska blisko 50 wspaniałych osób, które w związku z zagrożeniem epidemicznym zgłosiły do MOPR gotowość do społecznego działania na rzecz gdańszczanek i gdańszczan. W razie potrzeby będziemy współdziałać.

Wsparcie także podczas wiosennych świąt

Podczas Wielkanocy, w sytuacjach ekstremalnych i kryzysowych wsparcia udzielą Państwu specjaliści Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 58 511 01 21 lub 58 511 01 22 (oba czynne całą dobę), by otrzymać np. bezpłatną poradę psychologiczną. Aktywny będzie też pomocowy numer: 500 218 337.

W czasie świąt, w godzinach późnowieczornych kursować też będzie w Gdańsku „autobus SOS – pomoc”, dla osób w kryzysie bezdomności. Podczas jego postojów osoby potrzebujące otrzymają w pojeździe ciepłą zupę „na wynos”. Środki na działanie „autobusu SOS” zabezpieczył gdański MOPR. Zadanie realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. 

Przystanki autobusu:

– ok. godz. 20.15, na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu,
– ok. godz. 21.15, na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu,
– ok. godz. 22.15, w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Śródmieściu.

Fot. z archiwum MOPR oraz z Pixabay