Pracowity sezon „autobusu SOS – pomoc” w mieście

Zakończył się pomocowy sezon 2023/2024 „autobusu SOS” w Gdańsku. Ponownie mobilne wsparcie dla osób w bezdomności będzie uruchomione jesienią br.

Od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. załoga pojazdu wydała osobom w bezdomności w Gdańsku łącznie 22 508 porcji zupy. Potrzebującym przekazano też łącznie 2 723 sztuki ciepłej odzieży na zmianę. Codziennie z oferty mobilnego wsparcia w mieście korzystało, średnio 67 osób. Autobus dowoził też osoby chętne do noclegowni przy ul. Mostowej 1A, gdzie miał swój ostatni przystanek na trasie. W placówce potrzebujący mogli się ogrzać, umyć, przespać.

Podczas postojów, codziennie w „autobusie SOS” fachową konsultacją i pomocą służył osobom w bezdomności ratownik medyczny. Pracownik socjalny i streetworker udzielali potrzebującym informacji o innych formach pomocy, dostępnych w mieście m.in. o schronieniu, wsparciu finansowym, rzeczowym, specjalistycznym i aktywizującym społecznie. Zachęcali do skorzystania z oferty. Warto dodać, że od grudnia kilka gdańskich szkół regularnie przekazywało do „autobusu SOS” „kanapki na wynos”, dla beneficjentów pomocy. Do nich dołączone były listy od uczniów, zaangażowanych w tę szkolną, wspierającą akcję.

Realne wsparcie w jesienno-zimowym czasie

Środki na działanie „autobusu SOS – pomoc” w br. zabezpieczył gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Na zlecenie MOPR zadanie zrealizowało w sezonie 2023/2024, Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje niezmiennie, zapewniła pojazd. To był już siódmy sezon mobilnego wsparcia w Gdańsku dla osób w bezdomności. Po raz pierwszy autobus pojawił się bowiem na ulicach miasta pod koniec 2017 roku. Od tej pory usługa stanowi realne, konkretne wsparcie dla potrzebujących, którzy przebywają w najtrudniejszym jesienno-zimowych czasie w miejscach niemieszkalnych.

Współpraca na rzecz osób w bezdomności przez cały rok

W Gdańsku MOPR, służby miejskie i organizacje pozarządowe na bieżąco prowadzą działania wspierające osoby w bezdomności. Sygnały o potrzebujących prosimy przekazywać:

–  do Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka);

– także do Straży Miejskiej, tel.: 986 lub do Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

O lokalizacji osób w bezdomności można też powiadomić streetworkerów, posługując się aplikacją Arrels. Jest bezpłatna. Można ją uaktywnić np. w smartfonie. W 2018 roku Arrels wprowadziło w mieście Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Aplikację można pobrać:

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS.

 

„Autobus SOS” na jednym z postojów/fot. arch. Sławomir Kunkel z TWP „Przystań” w Gdańsku