Program „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Dostępne mieszkanie

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

PROGRAM „SAMODZIELNOŚĆ – AKTYWNOŚĆ – MOBILNOŚĆ!” Dostępne mieszkanie

DOFINANSOWANIE

718 940,24 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ

718 940,24 zł

Celem programu jest wzrost niezależności beneficjentów oraz ułatwienie im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie samodzielnego mieszkania wolnego od barier architektonicznych, jako podstawy samodzielnego realizowania planów życiowych i społecznych.

Dofinansowanie dotyczy dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych, znajdującego się w lokalizacji umożliwiającej samodzielne opuszczenie budynku, aż do poziomu zero przed budynkiem. Wysokość dofinansowania stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego, nie może być jednak większa niż równowartość iloczynu 15 m2 i wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał, w którym nabywane jest mieszkanie, obowiązującej dla lokalizacji mieszkania nabywanego.

Beneficjentem może być osoba, która spełnia następujące warunki:

  1. posiada orzeczenie o niepełnosprawności (to w przypadku osób do 16 roku życia) lub o niepełnosprawności w stopniu znacznym tudzież traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z tytułu dysfunkcji narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka;
  2. złoży oświadczenie, wraz z dokumentacją fotograficzną, o barierach architektonicznych w mieszkaniu i/lub w budynku, uniemożliwiających samodzielne wyjście na zewnątrz na poziom zero;
  3. złoży oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego prawa do lokalu.

W przypadku, gdy wniosek dotyczy osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej, wniosek składa jej opiekun prawny. W takim przypadku do wniosku dołącza się:

  1. oświadczenie o zamieszkiwaniu w lokalu wspólnie osoby z niepełnosprawnością oraz opiekuna prawnego;
  2. skan dokumentu stanowiącego opiekę prawną nad podopiecznym – w przypadku wniosku dotyczącego osoby z niepełnosprawnością reprezentowanej przez opiekuna prawnego np. akt urodzenia.

Składanie wniosków odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej przez teletransmisję danych w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) (link przekierowuje na stronę internetową PFRON), samodzielnie lub za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku do 31 grudnia 2025 r. Pośrednictwo MOPR oznacza wsparcie techniczne pracowników Ośrodka przy wprowadzaniu wniosku do SOW, przy wykorzystaniu sprzętu elektronicznego wnioskodawcy.

Więcej informacji oraz procedura dotycząca dofinansowania znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej gdańskiego MOPR (link przekierowuje na stronę internetową BIP MOPR).

Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się także na stronie internetowej PFRON  (link przekierowuje na stronę internetową PFRON).