Projekt „DAJ SPOKÓJ – środowiskowe wsparcie w pieczy zastępczej” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021 – 2027. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku realizuje projekt w partnerstwie z Gdańską Fundacją Innowacji Społecznej (GFIS).
Termin realizacji – od 01.01.2025 r. do 31.12.2028 r.
Cele projektowe
Celem projektu jest rozwój zdeinstytucjonalizowanych usług świadczonych na rzecz osób objętych pieczą zastępczą z Gdańska, Gdyni i powiatu wejherowskiego. Działania skierowane są do grupy 190 osób: dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej wychowujących się poza rodziną biologiczną, w tym osób dotkniętych wykluczeniem z dostępu do mieszkań oraz osób z niepełnosprawnościami, a także do opiekunów usamodzielniania oraz rodzin zastępczych współpracujących z gdańskim MOPR.
W ramach projektu MOPR zaplanował m.in.:
– działania mające na celu odkrywanie i wzmacnianie mocnych stron wychowanków pieczy zastępczej;
– wsparcie terapeutyczne dla wychowanków pieczy zastępczej w tym: terapię, pomoc psychiatry oraz grupę wsparcia;
– wyjazd diagnostyczno-terapeutyczny dla wychowanka pieczy zastępczej;
– wsparcie opiekunów usamodzielnienia poprzez szkolenia, grupę wsparcia, pakiety na rzecz integracji z wychowankami oraz zatrudnienie trzech opiekunów usamodzielnienia;
– wsparcie rodzinnej pieczy zastępczej poprzez udział opiekunów zastępczych współpracujących z MOPR w Gdańsku w szkoleniach stacjonarnych i wyjazdowych oraz w grupie wsparcia;
– podniesienie kompetencji pracowników organizatora pieczy zastępczej poprzez udział w szkoleniach oraz przeszkolenie trenerów PRIDE.
Wsparcie uczestników projektu będzie przebiegało w oparciu o mentoring specjalistów ds. wsparcia, rozmowy motywujące, doradztwo i trening. Wykorzystana będzie metoda kręgów wsparcia i podejście skoncentrowane na osobie. Każdy uczestnik/uczestniczka będą objęci specjalistyczną pomocą, adekwatną do potrzeb. Nadzór oraz wyznaczanie strategicznych kierunków dalszego rozwoju projektu sprawować będzie Partnerska Grupa Zarządzająca, którą tworzyć będą przedstawiciele GFIS oraz MOPR. Zakładanym rezultatem projektu jest wzrost liczby miejsc świadczenia usług wspierania rodziny i pieczy zastępczej, istniejących po zakończeniu projektu – o 47 miejsc.
Wartość projektu
5 097 151,41 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich
4 842 293,84 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie