Przyjmij list o dziecku – spraw maluchowi świąteczny upominek!

Na kartach 800 listów pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku spisali informacje, m.in. o wieku, zainteresowaniach i marzeniach dzieci objętych wsparciem. Na ich podstawie można pięcioletniej Martynce czy siedmioletniemu Jaśkowi przygotować i ofiarować świąteczny prezent. Być może będzie tym wyśnionym, wymarzonym. Czy maluch go otrzyma, zależy wyłącznie od ofiarności i serc gdańszczan…

Ruszyła realizacja projektu „Każdy może pomóc”, gdańskiego MOPR. To przedsięwzięcie, dzięki któremu już po raz szósty mieszkańcy Gdańska mają możliwość spełnić marzenia dzieci m.in. z rodzin uboższych, mniej zaradnych opiekuńczo czy z problemem przemocy. Projekt polega na losowaniu i pobraniu przez darczyńców listów – informacji, przygotowanych m.in. na podstawie rozmowy pracownika socjalnego z dzieckiem. Następnie, w oparciu o dane tam zawarte, przygotowaniu prezentu dla anonimowego malucha. List zawiera m.in. imię dziecka, jego wiek, płeć, wiadomość o rodzinie i pasjach (całość opatrzona jest kodem). Darczyńca przygotowuje upominek według uznania, kierując się informacjami z listu.

– Akcja jest anonimowa: dziecko nie poznaje nazwiska darczyńcy, a ten nazwiska malca – mówi Magdalena Theus, autorka projektu, pracownik MOPR. – Listy są tylko inspiracją do działania na rzecz potrzebującego dziecka, nie sugestią do zakupu konkretnego przedmiotu.

Mali podopieczni Ośrodka otrzymają podarunki od mieszkańców podczas grudniowej imprezy świątecznej, w Międzynarodowych Targach Gdańskich, na którą zaprasza miasto Gdańsk. Podczas tego finału akcji nie zabraknie fantastycznej, baśniowej zabawy i artystycznych występów.  

– Głęboko wierzę, że i w tym roku w tę piękną inicjatywę włączy się wielu fantastycznych ludzi – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. –  Gorąco do tego namawiam. Tak niewiele trzeba, by dać potrzebującym dzieciom chwilę radości, spełnić ich marzenia!  

Dodajmy, że podczas poprzednich, pięciu edycji „Każdy może pomóc” udało się obdarować łącznie ponad półtora tysiąca gdańskich dzieci. Projekt został doceniony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 roku: Magdalena Theus zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pracownik Socjalny Roku 2013”. Otrzymała wyróżnienie MPiPS za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej.

Zainteresowani wsparciem akcji winni skontaktować się z pracownikami MOPR, tel. 797 909 120 lub mail: kmp@mopr.gda.pl lub osobiście, ul. Dyrekcyjna 5, pok. 111. Listy można pobrać do 10 grudnia. Przygotowane upominki dla dzieci należy dostarczyć od 11 do 15 grudnia, do siedziby MTG przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku.

Serdecznie zachęcamy Państwa do wsparcia akcji na rzecz fantastycznych, potrzebujących  dzieci!!!! W akcję, m.in. poprzez przygotowanie upominków dla maluchów, włączyli się już włodarze miasta, gdańscy radni, pracownicy i ich rodziny z Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Straży Miejskiej i Policji.

Inf. dodatkowa – zbiórka strojów karnawałowych

Jeśli jesteś w posiadaniu zbędnego, dziecięcego stroju karnawałowego Myszki Miki, Kaczora Donalda, księżniczki itd., skontaktuj się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Przebrania przydadzą się dla dzieci, podczas grudniowej imprezy w MTG. Zbiórka strojów potrwa do końca listopada. Organizuje ją Referat Animacji Lokalnej i Wolontariatu MOPR, przy ul Dyrekcyjnej 5, tel. 58 691 94 25 (od pon. do piąt. w godz. od 8 do 15).  

KMP – ulotka o akcji 2017