Reaguj i wspieraj osoby w bezdomności w Gdańsku

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku i służby miejskie apelują do mieszkanek i mieszkańców, o przekazywanie sygnałów o osobach w bezdomności, potrzebujących. Zgłoszenia prosimy kierować do:

– Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka);

– Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986;

– Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych, zwłaszcza zagrożenia życia).

O lokalizacji osób w bezdomności można też powiadomić streetworkerów, posługując się bezpłatną aplikacją Arrels. W 2018 r. wprowadziło ją w mieście Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Aplikację można uaktywnić np. w smartfonie:

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS.

Potrzebujący człowiek otrzyma ofertę konkretnej pomocy. Obejmuje ona m.in.: schronienie, wsparcie żywnościowe (np. posiłki w jadłodajni, zasiłek celowy na zakup produktów spożywczych), rzeczowe (niezbędna ciepła odzież), finansowe, specjalistyczne oraz aktywizujące społecznie. Osoba w bezdomności, potrzebująca decyduje: czy oraz jakie formy pomocy przyjmie.

Przypomnijmy, że w mieście osoby w bezdomności przebywające w miejscach niemieszkalnych wspierają też załogi: „autobusu SOS” oraz ambulansu ratunkowo-sanitarnego. O tych mobilnych usługach przeczytajcie więcej w tematycznej publikacji na stronie gdańskiego MOPR.

 

„Autobus SOS – pomoc”/fot. mat. Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań”
Ambulans ratunkowo-sanitarny Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”/fot. mat. MOPR