Reaguj widząc osobę w kryzysie bezdomności!

Apelujemy do gdańszczanek i gdańszczan o przekazywanie służbom pomocowym sygnałów o osobach doświadczających bezdomności, które pozostają w miejscach niemieszkalnych w mieście. Tylko w miniony weekend do ogrzewalni przy ul. Mostowej 1 A w Gdańsku zgłosiło się 25 potrzebujących. Byli przemarznięci, potrzebowali natychmiastowej pomocy.

Ta placówka działa codziennie w godzinach od 12.00 do 8.00 i przyjmuje przede wszystkim osoby z interwencji, w kryzysie bezdomności, którym trzeba udzielić choćby doraźnego wsparcia. Do ogrzewalni prowadzonej przez Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań” trafiają też wprost z ulicy osoby wyziębione, będące pod wpływem alkoholu (do półtora promila we krwi).

W schroniskach są wolne miejsca

W gdańskich placówkach dla osób w kryzysie bezdomności jest łącznie około 720 miejsc, w tym także interwencyjne. Wolnych z nich jest jeszcze ok. 180. Na zlecenie miasta placówki prowadzą organizacje pozarządowe. Ze względu na epidemię i restrykcje sanitarne, potrzebujący kierowani są do schronisk po uprzednim pobycie w placówce buforowej, pełniącej rolę miejsca czasowej izolacji.

Pomaga też autobus SOS

W Gdańsku codziennie działa „autobus SOS – pomoc” dla osób doświadczających bezdomności. Środki na działanie tego mobilnego wsparcia zabezpieczył Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Na zlecenie MOPR zadanie realizuje TWP „Przystań”. W czasie epidemii w pojeździe wydawana jest ciepła zupa w formie na wynos. Osoby w kryzysie bezdomności otrzymują też informację, o wsparciu dostępnym w Gdańsku oraz mogą się skonsultować z dyżurującym ratownikiem medycznym. W razie potrzeby obsługa autobusu wydaje też ciepłą odzież. Wsparcie udzielane jest podczas postojów pojazdu: ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu; ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu; ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku. Z mobilnej pomocy korzysta każdego dnia średnio 60 potrzebujących osób. Dodajmy, że pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje. 

Nie bądź obojętny, pomóż osobie doświadczającej bezdomności

Wiele informacji o miejscu przebywania i konieczności udzielenia wsparcia potrzebującym, przekazują gdańszczanki i gdańszczanie. Gdański MOPR i służby miejskie nadal proszą o tę wyjątkową wrażliwość i o sygnały. Informacje o osobach w kryzysie bezdomności można kierować do: Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30), także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986 lub Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych). Potrzebujący człowiek otrzyma kompleksową ofertę wsparcia, obejmującą m.in. schronienie, pomoc rzeczową, żywnościową, finansową i aktywizującą społecznie.

Na zdjęciu autobus z podświetlonym napisem SOS, w czasie jednego z postojów w Gdańsku/fot. Sławomir Kunkel z Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań”