Ruszyła pomoc dla osób bezdomnych w autobusie SOS!

Osoby w kryzysie bezdomności na terenie Gdańska ponownie mają wsparcie w „autobusie SOS – pomoc”. W poniedziałek 11 listopada pojazd, m.in. z ratownikiem medycznym, pracownikiem socjalnym i streetworkerem na pokładzie wyruszył w trasę po mieście.

Kursować będzie codziennie w godzinach wieczornych, do końca marca 2020 roku. Osoby potrzebujące mają tam zapewniony ciepły posiłek, zimową odzież, wsparcie higieniczne, medyczne, poradnicze i psychologiczne. Pojazd dowozi osobę bezdomną do noclegowni przy ulicy Mostowej 1A.

Środki na działanie „autobusu SOS – pomoc” zabezpieczył Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku (koordynator całej akcji). Na zlecenie MOPR zadanie realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Autobusu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.  

Przypomnijmy też, że od 18 listopada 2018 roku do końca marca bieżącego roku w pojeździe w Gdańsku wydano potrzebującym 17 339 ciepłych posiłków oraz 1674 sztuki odzieży. Codziennie z mobilnej oferty wsparcia korzystało średnio od 50 do 60 osób.

– To tylko jedna z form pomocowej oferty miasta dla osób w kryzysie bezdomności – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – Sprawdziła się znakomicie, gdyż daje wymierne efekty. Nie każdy człowiek szuka oparcia w schroniskach czy noclegowniach, z różnych przyczyn. W autobusie w trudnym zimowym czasie może się ogrzać, zjeść ciepły posiłek, opatrzyć rany, dowiedzieć się o możliwościach wyjścia na prostą. Co ważne, nie jest sam z problemem.

Postoje autobusu:

– ok. godz. 20.15, pętla autobusowa przy stacji SKM na Przymorzu,
– ok. godz. 21.15, parking między rynkiem a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu,
– ok. godz. 22.15, zatoka autobusowa przy kinie „Krewetka” w Gdańsku,
– ok. godz. 23.30, postój przy noclegowni, ul. Mostowa 1 A.

Fot. archiwum Grzegorz Mehring, www.gdansk.pl

Autobus dla osób bezdomnych działał w Gdańsku m.in. od listopada 2018 do końca marca bieżącego roku.

Gdańsk. Autobus „SOS – pomoc dla osób bezdomnych”.