Senior seniorowi dobrym duchem i najlepszym lekiem na smutki

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, wspólnie z klubami seniora, zachęca wszystkie aktywne i zaradne osoby 60+ do wsparcia swoich mniej operatywnych, często samotnych i niepełnosprawnych rówieśników z dzielnicy. Potrzebujący sędziwi mieszkańcy czekają na przyjaciela, który nie tylko pomoże w codziennych życiowych czynnościach, np. zrobi zakupy czy umówi na wizytę lekarską, ale także zaproponuje wspólny spacer, poczyta książkę, zabierze do teatru czy po prostu porozmawia.
Na takie wsparcie seniora – wolontariusza czeka blisko stu sędziwych podopiecznych gdańskiego MOPR, między innymi w Oliwie, Wrzeszczu na Stogach i Oruni. W projekt „Senior seniorowi” włączyły się już gdańskie kluby seniora oraz uczestnicy zajęć Centrum Integracji Społecznej. Klubowicze odwiedzają w domach mniej aktywnych rówieśników – robią im zakupy, wyprowadzają psa, towarzyszą w załatwieniu spraw w urzędzie. Razem spędzają wolne chwile, rozwijają pasje, chodzą do fryzjera, kina. W Gdańsku jest już ponad 25 takich seniorskich par.
– Nasi aktywni, gdańscy seniorzy są fantastyczni – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. –  Mają wielkie serca, olbrzymie pokłady empatii i chęć działania. Posiadają życiowe doświadczenie, którym chętnie dzielą się z potrzebującymi mieszkańcami. Jestem przekonany, że włączą się aktywnie w projekt „Senior seniorowi”. Bardzo liczymy na takie zaangażowanie.
Dodajmy, że gdański MOPR zainicjował projekt w tym roku. Służy on aktywizacji oraz integracji społecznej mieszkańców 60+. Wpisuje w działania miasta na rzecz tej grupy potrzebujących gdańszczan.  Zainteresowanym seniorom – wolontariuszom Ośrodek pomoże dobrać podopiecznego (m.in. biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, możliwości czasowe czy zdrowotne).

Potencjalnych wolontariuszy 60+ zapraszamy do kontaktu: Katarzyna Gonia, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, ul. Leczkowa 1 A, tel. 58 342 31 77, mail: katarzyna.gonia@mopr.gda.pl