Senior zapłaci mniej lub w ogóle nie zapłaci za usługi opiekuńcze w Gdańsku

Gdańszczanki i gdańszczanie, którzy ukończą 95 lat nie będą płacić za usługi opiekuńcze. Zwolnione z opłat będą także samotne osoby starsze, których miesięczny dochód nie jest wyższy niż 1051,50 zł netto. Rada Miasta Gdańska przyjęła w czwartek uchwałę w sprawie usług opiekuńczych, wprowadzającą korzystne zmiany dla seniorek i seniorów.

Projekt uchwały został wypracowany przez Komisję Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Dzięki przyjętej uchwale, z opłat za usługi opiekuńcze będą zwolnione 95 – letnie osoby. Samotni seniorzy z miesięcznym dochodem nie przekraczającym 1051,50 zł nie będą musieli płacić za opiekę. Wcześniej takie uprawnienie mieli mieszkańcy 60 plus, którzy miesięcznie mieli 634 zł. Uchwała obniża też stawki dopłat do usług opiekuńczych. W zależności od dochodu zainteresowani, którzy wcześniej dopłacali np. 30 proc. do usługi teraz dołożą ok. 20 proc.

– Przyjęte i wypracowane ponad podziałami zmiany porządkują to, co regulowane było przez MOPR zwolnieniami z opłat dla tych, którzy rzeczywiście środków nie posiadają i nie mogą liczyć – z różnych powodów – na wsparcie swoich rodzin – tłumaczy zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk. – W budżecie miasta zwiększone zostaną fundusze na usługi opiekuńcze oraz organizowanie kursów kwalifikacji zawodowej dla opiekunek i opiekunów. 

Nowe regulacje zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku – szczegóły uchwały będą dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej UMG. 

Kontakt w sprawie usług opiekuńczych

Osoby potrzebujące w sprawie usług opiekuńczych winny kontaktować się z pracownikami Centrów Pracy Socjalnej MOPR, w dzielnicach zamieszkania (adresy, numery telefonów na stronie: www.mopr.gda.pl).