Skorzystaj z oferty wsparcia Gdańskiego Dnia bez Długów, 17 listopada br.!

Nie radzisz sobie z narastającymi cenami? Twoje koszty utrzymania ekstremalnie wzrosły? Nie możesz spłacić pożyczki czy kredytu lub potrzebujesz wsparcia w zarządzaniu budżetem domowym? W czwartek, 17 listopada w godz. 10.00 – 14.00 na trasie Strzyża PKM – Siedlce, będzie kursował specjalny tramwaj, w którym specjaliści udzielą porad osobom borykającym się z problemami finansowymi. Przejazd tramwajem oraz porady są bezpłatne.

Pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji m.in. z prawnikami oraz specjalistami Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Gdańskiego Centrum Świadczeń, Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Gdańskich Nieruchomości oraz Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Ruszy też specjalny punkt informacyjno-konsultacyjny w Gdańskim Centrum Świadczeń.

Miasto wychodzi z pomocą

Media od dłuższego czasu regularnie alarmują o narastających zadłużeniach Polaków. Z pomocną dłonią postanowiło wyjść miasto Gdańsk, które w tym roku już po raz ósmy, wraz z partnerami wdrażanego od 2016 roku Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, organizuje Gdański Dzień bez Długów.

Gdańsk jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które na szeroką skalę postanowiło wesprzeć mieszkańców w walce z zadłużeniem. Bezpieczeństwo mieszkańców, także to ekonomiczne, jest jednym z priorytetów polityki miejskiej. Każda gdańska rodzina, każdy gdańszczanin i gdańszczanka, która wpadnie w finansowe tarapaty, musi mieć poczucie, że z problemem nie jest sama. Może liczyć na fachową, kompleksową pomoc m.in. instytucji miejskich i organizacji pozarządowych.

Bezpieczeństwo ekonomiczne wobec wzrostu cen oraz przemoc ekonomiczna

Jednym z tematów przewodnich tegorocznego Gdańskiego Dnia bez Długów jest bezpieczeństwo ekonomiczne wobec wzrastających cen. Specjaliści podpowiedzą m.in. jak wyjść z pętli kredytowej, rozłożyć spłatę kredytu na raty czy prawidłowo zaplanować domowy budżet. Doradcy wskażą, gdzie i na jakie wsparcie mogą liczyć mieszkańcy Gdańska, którzy nie radzą sobie z wydatkami, posiadają długi wynikające, np. ze zmiany sytuacji życiowej, uzależnień czy zaciągniętych zobowiązań. Specjaliści będą udzielać również informacji z zakresu dofinansowań za lokal i energię.

Drugim tematem jest kwestia przemocy ekonomicznej, o której mówi się coraz więcej, ale wiedza w społeczeństwie na jej temat nie jest jeszcze powszechna. VIII Gdański Dzień bez Długów będzie okazją do przybliżenia tego zagadnienia mieszkańcom i mieszkankom.

Broszura informacyjna „Pocieszek – przemoc ekonomiczna”

W celu budowania świadomości społecznej przygotowano specjalną publikację dostępną online (link przekierowuje na stronę internetową portalu Gdańska). Autorzy broszury przybliżają czytelnikowi pojęcie przemocy ekonomicznej, podnoszą kwestię zarówno aspektów prawnych, jak i psychologicznych tego zjawiska. Czytelnik uzyska również informację, gdzie mogą szukać wsparcia osoby doświadczające przemocy ekonomicznej oraz skorzystać z gotowych wzorów pism.

Rozmowy ze specjalistami

W trakcie VIII Gdańskiego Dnia bez Długów na portalu internetowym gdansk.pl (link przekierowuje na stronę internetową portalu www.gdansk.pl) odbędą się 2 transmisje dotyczące bezpieczeństwa ekonomicznego. Pierwsza, której emisja została zaplanowana na godz. 12.00, dotyczyć będzie bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej, trudności, z którymi borykają się mieszkańcy i mieszkanki. Agnieszka Chomiuk, p.o. dyrektorki Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Piotr Puchalski reprezentujący Gdańskie Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych opowiedzą również o dostępnych formach wsparcia.

Druga rozmowa, o godz. 14.00 dotyczyć będzie przemocy ekonomicznej. Zjawisko to przybliży widzom Alicja Rosicka-Harasimowicz, psycholog pracującą w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

Bezpłatne porady prawne w VIII Dniu bez Długów

Mieszkańcy i mieszkanki Gdańska będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad prawnych, umawiając się telefonicznie na spotkanie z niżej wymienionymi specjalistami:

Jak prawidłowo zarządzać budżetem domowym?

Po zakończeniu kursowania tramwaju zapraszamy na szkolenie, które odbędzie się online o godzinie 15.00 na Facebooku Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych w Gdańsku (link przekierowuje na stronę FB CBEiWOZ). Szkolenie poprowadzi Izabela Kulesza, która pomaga swoim odbiorcom w zarządzaniu budżetem domowym. Aby wziąć udział w szkoleniu, wystarczy dołączyć do transmisji na żywo.

Informacje o szkoleniu można również uzyskać, dzwoniąc pod numer tel. 728 590 288.

Partnerstwo i partycypacja

Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych powstawał i prowadzony jest w szerokim partnerstwie instytucji i organizacji społecznych. Współrealizatorami VIII Gdańskiego Dnia bez Długów są: Urząd Miejski w Gdańsku, Gdańskie Centrum Świadczeń, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych – Elbląskie Centrum Mediacji, Gdańskie Nieruchomości, Gdański Urząd Pracy, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Narodowy Bank Polski, Okręgowa Izba Radców Prawnych, Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku, Komenda Miejska Policji w Gdańsku, Wojewódzki Urząd Pracy, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Info.: partnerzy akcji; oprac. Patryk Rosiński, Referat Prasowy UMG

 

Plakat informacyjny Dnia bez Długów w Gdańsku/UMG