Wspólnie udało się spełnić gwiazdkowe, bardzo przyziemne marzenia blisko 250 potrzebujących osób starszych w Gdańsku. Otrzymali oni lub jeszcze dostaną m.in. paczki z żywnością lub pościel, kosmetyki, sprzęt AGD czy książki i życzenia od darczyńców akcji „Świąteczna paczka dla seniora”.
Również w bieżącym roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zaprosił mieszkanki i mieszkańców do włączenia się w gwiazdkowe przedsięwzięcie dla sędziwych, samotnych i najczęściej bardzo schorowanych osób. Pracownicy socjalni określili potrzeby swoich podopiecznych, zapytali też ich o pasje i pragnienia. Te informacje spisali w „listach do św. Mikołaja”. Świętym mógł zostać każdy. Wystarczyło pobrać list, by na jego podstawie przygotować gwiazdkową paczkę lub upominek dla seniorek i seniorów. W akcję włączyli się mieszkańcy, grupy przyjaciół, pracownicy firm i instytucji. Dary przekazali do Centrów Pracy Socjalnej MOPR w dzielnicach. Przed świętami te prezenty dostarczają osobom starszym pracownicy Ośrodka i wolontariusze akcji. Przedsięwzięcie odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego w epidemii.
– Chęć dzielenia się z osobami potrzebującymi dobrocią, jest w Gdańsku ogromna – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka gdańskiego MOPR. – Dziękuję darczyńcom za każdy gest wsparcia, za to wyjątkowe współdziałanie i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.
Seniorskie świąteczne potrzeby i pragnienia
Osoby starsze otrzymują zwłaszcza żywność z długim terminem przydatności do spożycia oraz chemię gospodarczą i kosmetyczną. Cieszą się także ze słodyczy, pościeli czy ręczników. Wśród podarunków nie brakuje sprzętu AGD oraz ciekawych książek, albumów, gier planszowych czy perfum. Wszystkie prezenty są spersonalizowane, przygotowane wg wskazań i podpowiedzi z listów o sędziwych podopiecznych Ośrodka. Mamy nadzieję, że świąteczne dary sprawią seniorkom i seniorom radość. Spowodują, że ten zimowy czas będzie dla osób starszych naprawdę szczególny.
Darczyńcy akcji „Świąteczna paczka dla seniora” nigdy nie zawodzą/fot. z archiwum gdańskiego MOPR, Anna Dunajska