Światowy Dzień Pracy Socjalnej 16 marca 2021 roku

Z okazji święta wszystkim pracownikom socjalnym oraz innym osobom obszaru pomocy społecznej składamy najpiękniejsze, wiosenne życzenia.

– Drodzy pracownicy, drogie pracowniczki socjalne oraz wszyscy ci, którzy zajmujecie się obszarem pracy socjalnej. Wiem, że nie zawsze jest łatwo, zwłaszcza teraz, kiedy szaleje pandemia. Tym bardziej jestem wdzięczna i dziękuję za Wasz trud i serce, jakie wkładacie w wykonywanie tego zawodu. Dziękuję za profesjonalizm, uśmiech oraz życzliwość. Życzę satysfakcji z pracy, oraz tego, żeby Wasze starania były zawsze docenione. Dziś słowa podziękowania i wdzięczności za Waszą pracę muszą wybrzmieć głośniej niż zazwyczaj – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Pracownicy socjalni między innymi wspierają osoby starsze, doświadczające bezdomności, także osoby z niepełnosprawnością oraz rodziny będące w kryzysie. Kwalifikują podopiecznych do uzyskania świadczeń pomocowych. Również wskazują, jak rozwiązać życiowy problem. Pobudzają też do społecznej aktywności, współpracują m.in. z asystentami rodziny, psychologami i prawnikami. Współdziałają m.in. z organizacjami pozarządowymi, lokalną społecznością, by efekt niesionej pomocy był jak najlepszy i adekwatny do potrzeb. W gdańskim Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie takich specjalistek i specjalistów jest ponad 200. To wrażliwi, kompetentni, zaangażowani i pomocni ludzie. Pracują z osobami, rodzinami oraz społecznościami, niosąc niezbędne wsparcie i pobudzając do życiowej aktywności. Są blisko. W ubiegłym roku MOPR w Gdańsku obchodził 30-lecie działalności. Powstał wówczas szczególny portret ludzi z misją – o swojej pracy opowiedzieli specjaliści Ośrodka. Przypominamy ich historię na stronie ubiegłorocznego jubileuszu.

O święcie

Dodajmy też, że Światowy Dzień Pracy Socjalnej został ustanowiony i jest obchodzony przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych. Każdego roku to święto przypada w trzeci wtorek marca. Ma na celu m.in. podniesienie świadomości o pracy służb społecznych oraz o ich ważnej roli w życiu rodziny.

Fot. Ludzie z misją – portret pracowników gdańskiego MOPR