Święto gdańskich służb społecznych – ludzi z misją

Medalami Prezydenta Miasta Gdańska, okolicznościowymi dyplomami uhonorowano wyróżniających się pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. To w nawiązaniu do przypadającego 21 listopada, Dnia Pracownika Socjalnego.

Uroczystość święta gdańskich służb społecznych odbyła się w piątek, 18 listopada br. w Sali Zielonej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Medale, wyróżnienia odebrali pracownicy MOPR, których działania na rzecz potrzebujących gdańszczanek i gdańszczan m.in. są kreatywne, nietuzinkowe, skuteczne i zawsze odpowiadają społ. potrzebom. To także nagrody za wyjątkową wrażliwość, za aktywność i zaangażowanie w codzienne niesienie wsparcia potrzebującym osobom. Uhonorowani specjaliści Ośrodka starają się, aby ich podopieczni nigdy nie pozostali samotni z życiowymi problemami. Potrzebującym służą fachową poradą i kompleksową pomocą.

„Dziękuję” naprawdę wiele znaczy   

Podczas piątkowej uroczystości pracowników MOPR uhonorowali m.in. Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania i Piotr Kryszewski, zast. prezydent Gdańska ds. usług komunalnych.

– Przyleciałam tu dzisiaj na skrzydłach, bo jestem szczęśliwa, że mogę z Wami pracować dla gdańszczanek i gdańszczan – powiedziała Monika Chabior. – Cieszę się, że ten nasz Ośrodek tak świetnie się rozwija, tak idzie do przodu i odpowiada na współczesne społeczne potrzeby mieszkanek i mieszkańców. Nowe wyzwania są przed nami. Podziwiam, jak staracie się im przeciwdziałać, zespołowo, dojrzale. Za to Wam ogromnie dziękuję.

–  To szczególny dzień, jedyny taki w roku, gdy spotykamy się powiedzieć sobie „dziękuję” i celebrować nasze święto – podkreśliła Agnieszka Chomiuk, p.o. dyrektorki gdańskiego MOPR. – To ogromny zaszczyt móc wspólnie, z całym zespołem ludzi z misją, robić coś dobrego dla innych, dla świata. Życzę Wam z całego serca, abyście nigdy nie stracili wiary w sens tego co robicie.

W gronie nagrodzonych Medalem Prezydenta Miasta Gdańska jest Barbara Czeszumska-Kowalczyk, starsza pracownica socjalna w Centrum Pracy Socjalnej 1 MOPR.

– Ogromnie się cieszę, że doceniono moją pracę – powiedziała wyróżniona. –  Mam też poczucie, że ten medal jest nie tylko mój. To wyróżnienie dla całego naszego zespołu, dla moich koleżanek i kolegów, z którymi współpracuję w CPS. Tworzymy naprawdę zgrany zespół, któremu bardzo zależy, by nasi podopieczni mieli skuteczne i jak najlepsze wsparcie, bo przecież to oni są dla nas najważniejsi.

Przypomnijmy, że Dzień Pracownika Socjalnego jest obchodzony na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej, z 29 listopada 1990 roku. W gdańskim MOPR pracuje ponad 200 pracowników socjalnych.

Ludzie z misją

Od kilku lat gdański MOPR stara się przybliżać i promować pracę służb społecznych. Podkreślać ważność m.in. zawodu pracownika socjalnego. Wskazywać na jego istotny społeczny, pomocowy charakter. Praca w MOPR ma wymiar służby, ale jest też dla wielu osób misją i zawodowym spełnieniem. W 2020 roku powstała strona: www.ludziezmisja.pl, która prezentuje pracowników gdańskiego Ośrodka wyjątkowo zaangażowanych w niesienie wsparcia mieszkankom i mieszkańcom. Są empatyczni, wrażliwi, zawsze gotowi, by pomagać. O swoich działaniach opowiadają z pasją. Podczas piątkowej uroczystości do grona „Ludzi z misją” w gdańskim MOPR dołączyły trzy kolejne osoby, które wyróżniają się otwartością na potrzeby drugiego człowieka. Są wrażliwe, kreatywne, w pracy z potrzebującymi szukają najlepszych i nowatorskich rozwiązań. To:

– specjalistka pracy socjalnej Danuta Krause,

– specjalistka pracy socjalnej Mariola Urban,

– psycholożka Aleksandra Lehmann.

Opowiadają o swojej drodze zawodowej, podejmowanych działaniach społecznych, specyfice pracy, ale też pasjach – na stronie „ludzie z misją”  (link przekierowuje na stronę internetową www.ludziezmisja.pl). Zachęcamy do posłuchania ich historii, które pokazują też m.in. jak zmienia się na przestrzeni lat pomoc społeczna.   

 

Specjaliści gdańskiego MOPR nagrodzeni Medalami Prezydenta Miasta Gdańska w br.:

– Barbara Czeszumska-Kowalczyk, starsza pracownica socjalna,

– Magdalena Zambrzycka, specjalistka pracy socjalnej,

– Maria Broma, specjalistka pracy socjalnej,

– Katarzyna Kalinowska, specjalistka pracy socjalnej,

– Aleksandra Drogoś-Rozalewska, specjalistka pracy socjalnej,

– Sylwia Wrzosek, specjalistka pracy socjalnej,

– Mirela i Arkadiusz Gosz, prowadzący zawodową rodzinę zastępczą.

 

Zdjęcia z piątkowej uroczystości Dnia Pracownika Socjalnego w Gdańsku. W kadrach specjaliści gdańskiego MOPR m.in. nagrodzeni Medalami Prezydenta Miasta Gdańska, „Ludzie z misją” oraz wyróżnieni. Fot. Grzegorz Mehring, www.gdansk.pl

Poniższe migawki z Dnia Pracownika Socjalnego/fot. Julia Mroczkowska, studentka ASP w Gdańsku

 

Więcej fot. z uroczystości jest dostępnych w publikacji na portalu Gdańska (link przekierowuje na stronę internetową portalu Gdańska).