Kilkunastu rodziców bierze udział w pierwszej w br. edycji projektu „Szkoła dla rodziców”, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Mamy i ojcowie podwyższają swoje umiejętności opiekuńczo-wychowawcze. W tej zimowo-wiosennej odsłonie projektu udział biorą rodzice maluchów oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
– Staramy się wspierać gdańskich rodziców również specjalistycznie, opiekuńczo i wychowawczo – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka gdańskiego MOPR. – Zależy nam, aby relacje rodzic – dziecko były jak najlepsze i opierały się na wzajemnym zrozumieniu potrzeb oraz na miłości.
Stawianie granic nie jest łatwe
Zajęcia „Szkoły…” odbywają się w Centrum Pracy Socjalnej 1 MOPR we Wrzeszczu. Mają charakter warsztatowy. Psycholożka i pracowniczka socjalna zdiagnozują problemy i postarają się wskazać uczestnikom najlepsze rozwiązania opiekuńcze. Podpowiedzą np. w jaki sposób komunikować się z maluchem, by osiągnąć zamierzony efekt wychowawczy. Doradzą, jak stawiać dziecku granice w kontekście jego potrzeb i zachowań. Podpowiedzą też, w jaki sposób rozwijać jego zainteresowania oraz zachęcać kilkulatka do samodzielności i współpracy. Ważne przecież, by dziecko miało poczucie więzi i bezpieczeństwa w rodzinie. Specjalistki Ośrodka wskażą również rodzicom, jak prawidłowo rozwijać malca np. emocjonalnie. Uczestnicy zajęć porozmawiają też o swoich uczuciach i rozterkach, które niesie rodzicielstwo. Ta edycja projektu potrwa 2,5 miesiąca. Warsztaty prowadzone są z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w epidemii. W razie konieczności zajęcia odbywać się będą w trybie zdalnym. W bieżącym roku planowane są jeszcze dwie odsłony „Szkoły dla rodziców”. Swoje umiejętności opiekuńcze podwyższą wówczas matki i ojcowie rodzeństw oraz nastolatków.
Zajęcia „Szkoły dla rodziców” mają charakter warsztatowy/fot. Aleksandra Lehmann, MOPR w Gdańsku