TRZECI GDAŃSKI DZIEŃ BEZ DŁUGÓW – PORADY I INFORMACJE KOMPLEKSOWO I BEZPŁATNIE!

Mieszkańców, którzy borykają się z problemami finansowymi, mają długi lub są zagrożeni tym problemem, zachęcamy do udziału w III Gdańskim Dniu bez Długów. Akcja odbędzie się w piątek, 17 listopada. Tego dnia będzie można skorzystać z bezpłatnych porad, konsultacji i doradztwa świadczonych m.in. przez specjalistów w jednostkach miasta, stowarzyszeniach i kancelariach prawnych.

W godzinach od 9 do 14 na linii Strzyża PKM do Siedlec kursowaćbędzie tramwaj akcji, tj. mobilny punkt doradczo – informacyjny, w którym wsiadający pasażerowie mogą skonsultować się m.in. z prawnikami, doradcami w zakresie przeciwdziałania zjawisku zadłużenia. Zapytać np. o możliwości wyjścia z pętli kredytowej, rozłożenia spłaty na raty, odpracowania należności czy też ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Specjaliści skierują zainteresowanych do odpowiedniej instytucji pomocowej, wesprą informacją.  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, partner akcji, zaprasza osoby, które np. nie potrafią prawidłowo zaplanować i wydatkować budżetu domowego, posiadają zadłużenie czynszowe lub chcą pomóc bliskim z podobnymi problemami do odwiedzenia Centrów Pracy Socjalnej w dzielnicach miasta (adresy na stronie: www.mopr.gda.pl). W godzinach od 7.30 do 15.30 będzie tam można zasięgnąć porad prawników, konsultantów, pracowników socjalnych czy też psychologa.

Z kolei w Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych przy ul. Grunwaldzkiej 8 – w ramach Dnia bez długów – w godz. od 17.00 do 18.30 odbędzie się spotkanie z ekspertami pracującymi nad projektem „Zadłużeni w obligacjach”, gdańskiego MOPR. Dotyczy on wypracowania modelu wsparcia dla osób z zadłużeniem czynszowym. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych gdańszczan. Porad w godzinach od 8 do 18 udzielać też będą bezpłatnie radcowie i adwokaci przy ul. Dyrekcyjnej 5, w dziewięciu punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, prowadzonych przez MOPR (uwaga, z tej oferty jednak mogą skorzystać wyłącznie osoby do niej uprawnione, zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej).

– Gdańsk jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które na szeroką skalę postanowiło wesprzeć mieszkańców w walce z zadłużeniem – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Bezpieczeństwo mieszkańców, także to ekonomiczne, jest dla nas niezwykle ważne. Każda rodzina, która wpadnie w finansowe tarapaty musi mieć poczucie,  że z problemem nie jest sama,że może liczyć na fachową, kompleksową pomoc między innymi instytucji miejskich, organizacji pozarządowych, prawnych.

Dodajmy, że organizacja III Gdańskiego Dnia bez Długów wynika z Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, realizowanego w mieście. Do uczestnictwa w piątkowym Dniu zapraszają mieszkańców m.in.: CBEiWOZ, gdański MOPR, GCŚ, GZNK, Pomorska Izba Adwokacka, Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem oraz inni partnerzy akcji.