Wakacje z przyrodą dla gdańskich dzieci

130 dzieci objętych wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku aktywnie i beztrosko wypocznie w tym roku, na koloniach w Orkuszu koło Kwidzyna. To bezpłatna, wakacyjna oferta dla dzieci w wieku od ośmiu do szesnastu lat.

Listy uczestników przygotowali pracownicy socjalni, wspierający na co dzień potrzebujące rodziny. MOPR otrzymał środki na kolonie dla najmłodszych podopiecznych ze Szczegółowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańsk na rok 2022. To 260 tys. złotych. Na podstawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert, wypoczynek zorganizuje dzieciom Chorągiew Gdańska Związku Harcerstwa Polskiego. Pierwszy turnus rozpocznie się już pod koniec czerwca, kolejne zaplanowano w lipcu br.

Jezioro, las – nudy nie będzie

Dzieci odpoczywać będą w ośrodku usytuowanym w pobliżu jeziora w Orkuszu. Domki, w których zamieszkają, są kilkuosobowe. W programie kolonii są m.in. zajęcia kajakarskie i nauka pływania pod okiem ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Najmłodsi wezmą też udział w wycieczkach rekreacyjnych, zajęciach sportowych, fitness oraz tanecznych. Zaplanowano m.in. grę w siatkówkę i w tenisa stołowego. Dzieci będą się integrować, ale też uczyć ekologii i obcowania z przyrodą np. w czasie wycieczek w lesie. Uczestnicy kolonii mają też doskonalić umiejętności interpersonalne i nauczyć się radzenia w różnych, ekstremalnych sytuacjach. Opiekować się nimi będzie wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która postara się, by podopieczni spędzili czas aktywnie, twórczo i beztrosko.

 

Uczestnicy kolonii w Orkuszu mają m.in. zapewnione zajęcia na wodzie/fot. archiwum MOPR