Wakacje z przyrodą także w sierpniu

Jeszcze 46 dzieci objętych wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku zrelaksuje się na koloniach w Orkuszu k. Kwidzyna. Ten sierpniowy, dodatkowy turnus organizuje na podstawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert, Chorągiew Gdańska Związku Harcerstwa Polskiego.

W lipcu br. podczas bezpłatnych kolonii wspaniale odpoczęło już 100 najmłodszych podopiecznych gdańskiej pomocy społecznej. Dzieci w wieku od ośmiu do szesnastu lat przebywały w Harcerskim Centrum Integracji Dzieci i Młodzieży w Orkuszu. Z wyjazdu wróciły odprężone, pełne wrażeń i dobrych wspomnień. Również w sierpniu wyjeżdża tam na kolonie 46 gdańskich dzieci. To dzięki 90 tysiącom złotych, które Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie otrzymał jeszcze na ten cel, ze Szczegółowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańsk na rok 2021.

– Cieszymy się, że w tym roku dużej grupie dzieci można zapewnić bezpłatny wypoczynek – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka gdańskiego MOPR. – Mam nadzieję, że bliskość lasu, jeziora i mnóstwo ciekawych wycieczek i zajęć w plenerze sprawią, że najmłodsi doskonale się zrelaksują.

Atrakcje dla każdego

Uczestnicy kolonii będą się integrować i aktywnie wypoczywać. W programie zajęć są wycieczki po lesie, połączone z ekologiczną edukacją. Dzieci zwiedzą też Kwidzyn i Toruń, poznają historię obu miast. W Orkuszu będą też przy wsparciu instruktorów m.in. żeglować i pływać kajakami. Dni wypełnią im również gry, rozmaite sportowe aktywności oraz zajęcia artystyczne np. taneczne. W programie przewidziano też wieczorną zabawę przy ognisku. Dziećmi opiekować się będą wykwalifikowani wychowawcy i nauczyciele. Kolonie przebiegają z zachowaniem obostrzeń obowiązujących w czasie epidemii.

Łączna kwota na organizację lipcowych i sierpniowych turnusów dla gdańskich dzieci objętych wsparciem, wynosi 290 tysięcy złotych. Środki te pochodzą ze Szczegółowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańsk na rok 2021.

Uczestnicy kolonii w Orkuszu pływają kajakami, to świetna forma relaksu/fot. z Pixabay symboliczna