3 sierpnia weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przepisy regulują kwestię przedłużeń orzeczeń o niepełnosprawności, które utraciły ważność w trakcie pandemii COVID-19.
Aby zachować ważność kończącego się orzeczenia o niepełnosprawności należy w terminie 2 miesięcy (3 miesięcy w przypadku dziecka) przed końcem ważności dotychczasowego orzeczenia złożyć wniosek do MZON Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Gdańsku o wydanie nowego orzeczenia.
Ważna informacja dotyczy grupy osób, których orzeczenia wygasły w okresie pandemii, a przepisy przedłużyły ich ważność do 30.09.2024 r. Osoby te koniecznie muszą złożyć wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia do 30.09.2024 r. Jeżeli termin ten nie zostanie zachowany, to utracą wszelkie uprawnienia i przywileje przewidziane dla osoby niepełnosprawnej.
Po weryfikacji wniosku, sprawdzeniu jego poprawności oraz kompletności, pracownik MZON wyda zaświadczenie i prześle pocztą na adres wskazany we wniosku.
Przedstawienie zaświadczenia w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku będzie podstawą do przedłużenia lub ubiegania się o wszelkie świadczenia i dofinansowania uzależnione od niepełnosprawności (m.in. zasiłek stały, ubezpieczenie zdrowotne, dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) na kolejne 6 miesięcy.
Jak złożyć wniosek?
Mieszkańcy Gdańska składają wniosek o wydanie orzeczenia do Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności – ze względu na duże zainteresowanie, MZON zachęca do przesyłania wniosków wraz z kompletem dokumentów (zaświadczeniem lekarskim oraz dokumentacją medyczną) drogą pocztową lub kurierem na adres:
Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności
Dyrekcyjna 5; 80-852 Gdańsk
Symbol informacji/fot. z Pixabay