Wielka metamorfoza Domu Pomocy Społecznej „Polanki”

Łazienki w każdym pokoju seniorów, nowoczesna, świetnie wyposażona kuchnia, odnowiona pralnia i nowa siłownia z grillem w ogrodzie – to tylko niektóre elementy remontu i modernizacji Domu Pomocy Społecznej „Polanki” w Gdańsku Oliwie. Prace budowlane ruszyły pełną parą w grudniu ub. roku i objęły już jedną trzecią placówki. 

Na efekt końcowy prac szczególnie czekają sędziwi mieszkańcy Domu (obecnie 88 osób), ale także aktywni seniorzy z Oliwy, uczestnicy zajęć Klubu Seniora „Prometeusz” (23 osoby) oraz Klubu Samopomocy (15 osób), które działają w ramach DPS „Polanki”.

W ramach kompleksowej modernizacji odświeżone i przebudowane zostaną wszystkie pokoje seniorów, które zyskają m. in. łazienki z systemem przywoławczym. Balkony otrzymają ścianki osłonowe, co pozwoli mieszkańcom nawet w chłodniejsze, wietrzne dni korzystać z tarasów. Wyremontowana i nowocześnie wyposażona będzie kuchnia placówki. Na każdej kondygnacji budynku powstanie też tzw. kuchenka terapeutyczna, gdzie seniorzy będą mogli samodzielnie zaparzyć kawę, herbatę czy przyrządzić kanapkę. Na wszystkich piętrach będą również pomieszczenia dla opiekunów. Dzięki takiemu rozwiązaniu kontakt pomiędzy seniorem a opiekunem będzie znacznie ułatwiony, szybki. Poza tym na parterze dobudowana zostanie oranżeria, gdzie mieszkańcy DPS będą mogli się zrelaksować. Ale na tym nie koniec – odnowiona i nowocześnie wyposażona będzie siłownia z grillem w ogrodzie – te sportowe urządzenia mają być jeszcze bardziej dostępne dla uczestników zajęć Klubu Seniora „Prometeusz” i Klubu Samopomocy oraz wszystkich aktywnych, sędziwych mieszkańców Oliwy. Ma to być miejsce służące integracji lokalnej społeczności. Co ważne, w ramach przebudowy zwiększy się liczba miejsc w Klubie Samopomocy z 15 do 25.

– Cała inwestycja w Domu Pomocy Społecznej „Polanki” służy przede wszystkim poprawie warunków i jakości życia przebywających tam seniorów – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Zostali tam skierowani przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i bardzo nam zależy, aby czuli się tam jak najlepiej – domowo i komfortowo jednocześnie. Żeby mogli rozwijać swoje pasje, tworzyć, przyjaźnić się. Aby mieli zapewnioną doskonałą opiekę i możliwość aktywizacji. Zależy nam również na zwiększeniu dostępności usług placówki. Chcemy, by to miejsce stało się swoistym centrum integrującym oliwskich seniorów.

Modernizacja placówki ma potrwać do końca 2018 roku. Koszt inwestycji to 7,4 mln złotych. Środki na ten cel pochodzą z budżetu miasta.