Wielkanocne spotkania gdańszczan i gdańszczanek

Podczas Świąt Wielkanocnych nikt nie powinien być sam. To wyjątkowy czas integracji z bliskimi, znajomymi, życzliwymi ludźmi. Świąteczne spotkania odbędą się tradycyjnie m.in. w gdańskich placówkach wsparcia dla osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych czy bezdomnych.

We wtorek, 27 marca o godzinie 11 w Centrum Pracy Socjalnej nr 8 Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Elbląskiej 66 D wielkanocnymi specjałami raczyć się będą samotni, starsi podopieczni gdańskiej pomocy społecznej. Tradycyjne śniadanie dla kilkunastu potrzebujących osób przygotują pracownicy socjalni, przy wsparciu sponsorów. To spotkanie służy aktywizacji i integracji seniorskiego środowiska tej części Gdańska.

Ale żurek, biała kiełbasa, jajeczne smakołyki oraz mazurki i kajmaki pojawią się także na stołach m.in. w dziennych domach pomocy, klubach seniorskich, domach pomocy społecznej i placówkach dla osób bezdomnych w Gdańsku. Życzenia złożą tam sobie osoby starsze, samotne, niepełnosprawne czy bezdomne.  

Uroczyste śniadanie wielkanocne odbędzie się m.in. w czwartek 22 marca o godzinie 12 w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Hynka 12 na Zaspie. Wezmą w nim udział m.in. pensjonariusze placówki, przedstawiciele lokalnej społeczności oraz miasta.

Z kolei 23 marca na tradycyjnym, świątecznym śniadaniu spotkają się m.in. uczestnicy zajęć i zaprzyjaźnieni seniorzy z dzielnicy w Dziennym Domu Pomocy Fundacji „I Ty Możesz Wszystko” – przy ulicy Wajdeloty 28 A we Wrzeszczu (początek imprezy o godzinie 10.30). Nie zabraknie żurku, słodkich wypieków i oczywiście pisanek.

W Święta Wielkanocne na śniadaniach spotkają się m.in. mieszkańcy oraz ich rodziny w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Polanki oraz w DPS „Ostoja” przy ulicy Hożej w Gdańsku. W wielkanocną niedzielę życzenia złożą sobie również osoby bezdomne przebywające w schroniskach i noclegowniach na terenie miasta. W godzinach porannych zasiądą więc do stołów zastawionych smakołykami m.in. mieszkańcy placówek przy ulicy Żaglowej, Mostowej czy Równej. Znajdzie się tam miejsce również dla gości, którzy zechcą złożyć życzenia osobom bezdomnym w tym wyjątkowym dla wszystkich czasie.

– Wielkanoc to szczególny czas. Powinien nieść radość, szczęście dzielone we wspólnocie z innymi – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Bądźmy życzliwi dla osób potrzebujących. Także w tym wyjątkowym czasie pamiętajmy o samotnych, starszych,  niepełnosprawnych sąsiadach. Złóżmy im życzenia, może zaprośmy do stołu. Pielęgnujmy kontakty z rodziną i bliskimi. Obdarzajmy się dobrem, ono z pewnością do nas wróci.

SONY DSC