Więźniowie seniorom uszyją poduszki

Niecodzienny upominek  świąteczny otrzyma kilkudziesięciu uboższych seniorów, podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku od więźniów Zakładu Karnego Przeróbka. W środę 15 listopada dwunastu osadzonych uszyje bowiem kolorowe, ozdobne, ciepłe poduchy, które z pewnością przydadzą się starszym ludziom szczególnie w okresie zimowym.

„Akcja szycia” odbędzie się w sali do pracy warsztatowej Europejskiego Centrum Solidarności, w godz. od 10 do 13. Tam więźniowie zmierzą się z krawiecką sztuką. Poduchy powstaną z wypełnień – ciepłych wkładów i kolorowych, wykonanych z włóczek, ozdobnych przodów. Całość trzeba obszyć. Warsztaty poprowadzi Anna Dunajska z gdańskiego MOPR oraz kpt Ewa Czelaj z ZK Przeróbka. Przygotowane poduchy pracownicy Ośrodka przekażą jeszcze przed świętami potrzebującym, starszym mieszkańcom (około 20 osobom). Dodajmy, że ZK Przeróbka to jednostka penitencjarna typu otwartego i półotwartego.  Są tam organizowane rozmaite zajęcia i kursy dla osadzonych, także aktywności, które są elementem resocjalizacji. Bo głównym celem pracy jest sprawić, by więzień nie powrócił za kratki. MOPR w Gdańsku nawiązał współpracę z ZK Przeróbka, proponując wspólne działania, z korzyścią dla obu stron, tj. mieszkańców objętych pomocą społeczną i osadzonych.

– To świetny pomysł, który ma wymiar zarówno resocjalizacyjny, prospołeczny, jak i pomocowy – wylicza Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Każda taka wspólna inicjatywa, akcja zasługują na pochwałę.