Wizyta studyjna w projekcie „Youth Mental Health Alliance” (pol.: „Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego Osób Młodych”)

W dniach 14 i 15 kwietnia 2025 r. odbyła się w Gdańsku pierwsza wizyta studyjna w ramach projektu „Youth Mental Health Alliance”, finansowanego ze środków Interreg South Baltic Programme 2021 – 2027.

Gościliśmy partnerów projektu: przedstawicielki z Danii z gminy Guldborgsund oraz z litewskiej Kretyngi z Centrum Aktywności Dziennej. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku jako lider projektu przygotował dla uczestników wizyty studyjnej intensywny i bogaty merytorycznie program tego 2-dniowego spotkania. Partnerzy projektu mieli możliwość odwiedzić szereg instytucji zaangażowanych w działania na rzecz profilaktyki, ochrony i edukacji młodzieży w zakresie zdrowia psychicznego. Gościli w:

– Ośrodku Interwencji Kryzysowej MOPR w Gdańsku,

– Stowarzyszeniu 180 Stopni,

– Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA,

– Młodzieżowej Radzie Miasta Gdańska,

– Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku.

Podpisano umowę partnerską projektu. Drugiego dnia wizyty studyjnej odbył się warsztat, podczas którego każda ze stron przedstawiła swoje spostrzeżenia dotyczące odwiedzonych miejsc, systemu ochrony oraz opieki dla dzieci i młodzieży w kontekście problemów psychicznych. Porównano podobne inicjatywy funkcjonujące w krajach partnerów projektu. Wskazane zostały różnice zaobserwowane przez gości, a także kwestie jakie należy w szczególny sposób wzmocnić w systemie opieki psychologicznej młodzieży. Goście z Danii i Litwy wskazywali na bliską współpracę i mnogość inicjatyw, jakie są realizowane wspólnie przez gdański samorząd i organizacje pozarządowe. Podkreślali, że na ich gruncie tak ścisłe współdziałanie między takimi podmiotami nie jest standardem i doświadczenia zdobyte w Gdańsku będą dla nich wyzwaniem, które chcą przenieść do siebie. Zwrócili również uwagę na sam system i procedury dot. zabezpieczania dzieci i młodzieży w sytuacjach kryzysowych, związanych zarówno z przemocą domową, jak i kwestiami zagrożeń suicydalnych. W krajach partnerów systemy te różnią się nieco od polskiego.

Jako lider projektu jesteśmy ciekawi tych rozwiązań oraz sposobów opieki nad dziećmi i młodzieżą w Danii i Litwie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wizyty, które odbędą się u projektowych partnerów, a które pozwolą wypracować wspólnie rekomendacje do dalszych dobrych i efektywnych działań w obszarze opieki oraz ochrony psychologicznej dzieci i młodzieży.

#Interreg #SouthBaltic #SailingTogether

#UE #EuropeanCommission

 

Na zdjęciach powyżej: partnerzy projektu „Youth Mental Health Alliance” z Danii i Litwy oraz m.in. przedstawiciele MOPR podczas wizyty studyjnej w Gdańsku. Goście odwiedzili: Ośrodek Interwencji Kryzysowej MOPR,
Stowarzyszenie 180 Stopni, Fundację Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Młodzieżową Radę Miasta Gdańska, Komendę Miejską Policji w Gdańsku (wizyta w siedzibach wymienionych oraz w plenerze)/fot. Anna Libiszewska z OIK MOPR