Osoby w bezdomności

UWAGA! Osoby w bezdomności w celu uzyskania miejsca w placówce zapewniającej nocleg i posiłek, powinny zgłosić się do Noclegowni przy ul. Żaglowej 3 w Gdańsku bądź skontaktować się z pracowniczkami, pracownikami socjalnymi w siedzibie Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności, przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20. Pod tym numerem telefonu przyjmowane są także zgłoszenia od mieszkanek, mieszkańców o osobach potrzebujących, przebywających w miejscach niemieszkalnych na terenie miasta. 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku podejmuje zintensyfikowane działania, w celu zabezpieczenia osób i rodzin w bezdomności, które mogłyby zostać narażone na negatywne skutki niekorzystnych warunków atmosferycznych. Służy temu: wzmożona akcja informacyjna, wprowadzenie liberalizacji zasad obowiązujących w poszczególnych placówkach dla osób w bezdomności oraz organizowanie doraźnej pomocy dla tych, którzy pomimo trudnych warunków atmosferycznych rezygnują z korzystania z pomocy instytucjonalnej i pozostają w dotychczasowych miejscach pobytu, tj. np. w altanach na działkach ogrodniczych, w piwnicach, klatkach schodowych, na dworcach PKP.

Kontakt w sprawie udzielenia pomocy

Na terenie Gdańska pracuje 6 streetworkerów zatrudnionych w ramach realizacji zadania współfinansowanego ze środków: Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Zadanie zostało zlecone przez Gminę Miasta Gdańska organizacji pozarządowej (obecnie to Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie), wyłonionej w drodze konkursu ofert. Pracownicy socjalni Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR podejmują działania na terenie miasta, których celem jest dotarcie z informacją* do osób w bezdomności przebywających na dworcach PKP i w innych miejscach niemieszkalnych, o możliwościach skorzystania z pomocy społecznej. W razie konieczności podejmują działania interwencyjne.

* Osoby w bezdomności w celu uzyskania miejsca w placówce zapewniającej nocleg i posiłek, powinny zgłosić się do Noclegowni przy ul. Żaglowej 3 w Gdańsku bądź skontaktować się z pracowniczkami, pracownikami socjalnymi w siedzibie Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności, przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20.

Jak co roku dokonane zostały ustalenia z podmiotami pozarządowymi prowadzącymi schroniska, w zakresie: liberalizacji regulaminów i zasad przyjmowania klientów, utworzenia dodatkowych miejsc noclegowych do wykorzystania w sytuacjach awaryjnych, utrzymywania stałego kontaktu z pracownikami Wydziału (w celu udzielania informacji do codziennych raportów, o liczbie miejsc noclegowych w mieście).

Współpraca z Policją i Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei w zakresie:

  1. przekazywania informacji o wolnych miejscach w schroniskach i noclegowniach,
  2. przewozu osób wymagających pomocy lub osób w bezdomności,
  3. wspólnych patroli w miejscach niemieszkalnych oraz podczas interwencji.

Formy pomocy

Odzież i obuwie odpowiednie do pory roku:

  1. na zakup obuwia przyznawane są zasiłki celowe;
  2. w celu zabezpieczenia odzieży wydawane są skierowania do punktów charytatywnych, prowadzonych przez organizacje pozarządowe;
  3. przyjmowana jest odzież od osób prywatnych. Odzież przyjmuje każda z placówek (wykaz placówek poniżej).

Posiłki:

a. Stowarzyszenie Gdański Komitet Obywatelski – umowa pomiędzy MOPR w Gdańsku i Stowarzyszeniem GKO. Skierowania wydawane są przez Centra Pracy Socjalnej (zgodnie z ostatnim miejscem zameldowania osoby w bezdomności),
b. schroniska dla osób w bezdomności w Gdańsku dla mieszkańców, dla osób z zewnątrz doraźnie, w miarę możliwości.

Kąpiel

Osoby w bezdomności mogą skorzystać z kąpieli w Gdańsku w:

łaźni dla os. w bezdomności
Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta
Koło Gdańskie
ul. Żaglowa 3.

Łaźnia działa w dni powszednie, w godz.: od 13.00 do 16.00.

Noclegi

Placówki dla osób w bezdomności na terenie miasta, zgodnie z ideą niesienia pomocy, udzielają schronienia potrzebującym, którzy tam się zgłoszą – szczególnie kiedy warunki atmosferyczne stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia. Koordynację działań w tym zakresie realizuje, w ramach umowy zawartej z MOPR w Gdańsku, Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”.

Aktualna baza noclegowa dla osób w bezdomności w Gdańsku (zgodnie z zawartymi umowami pomiędzy Gminą Miasta Gdańska i organizacjami pozarządowymi)

BAZA NOCLEGOWA 
Lp. Nazwa placówki – podmiot prowadzący Adres Telefon
1 Noclegownia Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta ul. Żaglowa 3, Gdańsk 58 342 13 14
2 Noclegownia i Ogrzewalnia Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań” (2 placówki) ul. Mostowa 1A, Gdańsk 58 721 50 70
kom. 500 261 484
3 Schronisko Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta ul. Równa 14, Gdańsk 58 309 00 18
kom. 519 839 125
4 Schronisko Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta ul. Starowiślna 3, Gdańsk 58 342 26 45
5 Stowarzyszenie Opiekuńczo–Resocjalizacyjne „Prometeusz” ul. Nowiny 80, Gdańsk (schronisko z usługami opiekuńczymi) kom. 500 063 122
ul. Zakopiańska 40, Gdańsk (schronisko) kom. 731 345 490
6

 

Pomorskie Centrum Pomocy Bliźniemu Monar Markot

ul. Kochanowskiego 7A, Gdańsk (Dom Samotnej Matki) 58 344 31 49
ul. Sztutowska 16, Gdańsk (schronisko)
[UWAGA! MOPR w Gdańsku nie ma podpisanej umowy z placówką]
58 301 85 43
7 Diecezjalny Dom Samotnej Matki ul. Matemblewska 9, Gdańsk 58 348 03 70
8 Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta „Dom Brata Alberta” ul. Równa 14, Gdańsk 58 309 00 18
kom. 512 894 160
9.  Dom Brata Alberta Przegalina ul. Przegalińska 135 A, Gdańsk (schronisko z usługami opiekuńczymi dla mężczyzn) kom. 793 001 426

Informacje o osobach w bezdomności, przebywających w miejscach niemieszkalnych można przekazywać do:

  • Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR w Gdańsku, ul. Piekarnicza 16, tel.: 58 522 38 20 (poniedziałek, wtorek, czwartek MOPR czynny w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8.00 do 17.00, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30),
  • Straży Miejskiej w Gdańsku, tel. alarmowy: 986,
  • Policji, tel.: 112.

Jesteś osobą w bezdomności? Potrzebujesz wsparcia?

Zgłoś się do Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR w Gdańsku. Możesz liczyć na:

  • pomoc w zorganizowaniu schronienia i żywności,
  • pomoc w zorganizowaniu odzieży adekwatnej do panujących warunków atmosferycznych,
  • pomoc finansową, np. na zakup niezbędnych leków,
  • poradnictwo specjalistyczne, m. in. prawne, psychologiczne i pedagogiczne,
  • pomoc w zmianie Twojej sytuacji i wyjściu z bezdomności.

Autobus SOS

W sezonie jesienno-zimowym działa w Gdańsku „autobus SOS – pomoc”. Zapewnia on wsparcie ratownicze, żywnościowe, informacyjne oraz odzieżowe osobom w bezdomności pozostającym w miejscach niemieszkalnych na terenie miasta.

Świetlica dla osób w bezdomności

Czynna jesienią i zimą, od poniedziałku do soboty w godzinach: 10.00 – 16.00, w Noclegowni przy ul. Żaglowej 3 w Gdańsku.

Ratownicze, medyczne wsparcie dla osób w bezdomności

Wykwalifikowany zespół ambulansu ratunkowo-sanitarnego od lipca 2024 roku wspiera osoby w bezdomności, które przebywają w miejscach niemieszkalnych w Gdańsku. Ta mobilna forma pomocy będzie świadczona w mieście do końca czerwca 2025 roku. Na zlecenie MOPR w Gdańsku tę usługę wykonuje Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”. Szczegóły nt. udzielanej pomocy przez ratowników, ratowników medycznych i pracowników socjalnych, są dostępne w informacji na stronie Ośrodka.

Siła Razem – Na Fali Integracji Społecznej

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, we współpracy z Gminą Miasta Gdańsk/MOPR w Gdańsku, realizuje projekt pn. „Siła Razem – Na Fali Integracji Społecznej jako kompleksowy program reintegracji społeczno-zawodowej”. Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021 – 2027 (FEP 2021 – 2027). Głównym celem projektu jest kompleksowe wsparcie osób doświadczających wykluczenia społeczno-zawodowego na terenie Gdańska, poprzez świadczenie usług reintegracji społeczno-zawodowej. Wiadomości o tej realizacji, formularz zgłoszeniowy, regulamin – zapoznaj się.