Wspólnie „Siejemy Ferment” – potrzebne wsparcie dla społecznej inicjatywy

Fundacja Twoja Rola prowadząca w Gdańsku „Manufakturę Ogrody Sitowie” – pracownię aktywizującą osoby potrzebujące wsparcia w usamodzielnieniu się w życiu prywatnym, społecznym i zawodowym – może wspierać jeszcze efektywniej. Organizacja i jej podopieczni zbierają pieniądze na zakup nowoczesnej, profesjonalnej wyciskarki do warzyw i owoców. Koszt takiego urządzenia to ok. 7,5 tysiąca zł.

W siedmiu domach Osiedla Sitowie w gdańskich Rudnikach mieszka i aktywizuje się pod okiem specjalistów ponad 40 osób, które bardzo potrzebują wsparcia w usamodzielnieniu się. To osoby z niepełnosprawnością oraz matki z dziećmi w życiowym kryzysie. Jedną z form, w której mieszkanki i mieszkańcy odnaleźli się zawodowo i społecznie, jest prowadzona tam „Manufaktura Ogrody Sitowie”. Uczestnicy projektu uprawiają ekologicznie warzywa, owoce i hodują kury zielononóżki. Produkują zdrowe, pełne wartości odżywczych kiszonki. W ofercie są m.in. zakwasy z buraków i kapusty, najrozmaitsze kiszone warzywa. Produkty pod marką „Siejemy Ferment” mają już swoich nabywców w Gdańsku.

– Przystąpiliśmy do Konkursu Grantowego Fundusz Inicjowania Rozwoju, chcemy bowiem pozyskać środki na rozwój naszej działalności ogrodniczej kierując się ideą ekonomii społecznej – mówi Wojciech Żak z Fundacji Twoja Rola. – Aplikujemy o środki, a naszymi partnerami są: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku i Farma Smaków ze Straszyna, która jest już odbiorcą naszych zdrowych produktów.

– Włączenie się w projekt jest szansą na zatrudnienie osób, które są w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy i naprawdę potrzebują wsparcia – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka MOPR w Gdańsku.

Zbiórka na wyciskarkę do warzyw i owoców

W ramach Konkursu Grantowego FIR, Fundacja realizuje kampanię crowdfundingową. To jeden z konkursowych etapów. By móc dalej rywalizować i w efekcie otrzymać środki z FIR na rozwój „Manufaktury Ogrody Sitowie”, podczas kampanii trzeba zebrać środki na zakup niezbędnej wyciskarki do warzyw i owoców. Można wesprzeć inicjatywę, wchodząc na stronę, gdzie prowadzona jest zbiórka pieniędzy pt. „Wyciśnij z nami ostatnie soki z naszych warzyw”.

Osiedle Sitowie – wyjątkowe miejsce w Gdańsku

Dodajmy, że cały proces aktywizacji mieszkańców Osiedla Sitowie jest wielowymiarowy, odbywa się przy wsparciu specjalistów: psychologa, pedagoga, doradcy zawodowego, pracownika socjalnego i asystenta. Sześć domków ma charakter mieszkań wspomaganych. W siódmym prowadzone są działania aktywizujące dla wszystkich beneficjantów oraz realizowane są zadania z zakresu ekonomii społecznej. Osiedle Sitowie działa od 10 lat, a jego projekt powstał we współpracy gdańskiego MOPR z organizacjami pozarządowymi. Na zlecenie miasta projekt realizują: Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji, Stowarzyszenie Wspólnota Serc, Stowarzyszenie MONAR-MARKOT, Stowarzyszenie Prometeusz i Fundacja Twoja Rola.

Zakwas z buraków, jeden z produktów „Manufaktury Ogrody Sitowie”/fot. Fundacji Twoja Rola