Wyjątkowe Osiedle Sitowie w Gdańsku ma już 10 lat

Mieszkańcy, absolwenci i goście świętowali w piątek, 27 sierpnia br. 10-lecie powstania i działania Osiedla Sitowie. W siedmiu mieszczących się przy ul. Sitowie w Gdańsku domach aktywizują się osoby, które bardzo potrzebują wsparcia w usamodzielnieniu się w życiu prywatnym, społecznym i zawodowym. I tam je otrzymują.

Dla łącznie 42 mieszkanek i mieszkańców Osiedla Sitowie jubileusz miał szczególny wymiar. Przede wszystkim stał się okazją do spotkania z przyjaciółmi, życzliwymi ludźmi, włodarzami miasta. Podczas uroczystości domownicy opowiedzieli też o swojej codzienności, drodze do samodzielności i do życiowej aktywizacji. Mieszkańcy zaprosili gości do obejrzenia etiudy teatralnej oraz wystawy prac, które powstały podczas zajęć w tym szczególnym miejscu.

Projekt na miarę potrzeb

Projekt powstania i działania Osiedla Sitowie powstał we współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku z organizacjami pozarządowymi. Jego uczestnikami są osoby z niepełnosprawnością (20 osób) oraz matki z dziećmi w życiowym kryzysie (22 osoby). W domkach ich mieszkanki i mieszkańcy starają się prowadzić zwykłe, rodzinne życie. Gotują, piorą, opiekują się dziećmi, uczą się gospodarować domowym budżetem oraz budować sąsiedzkie relacje. Usamodzielniają się oraz nabywają nowe umiejętności społeczne i zawodowe. Ten proces odbywa się przy wsparciu specjalistów: psychologa, pedagoga, doradcy zawodowego, pracownika socjalnego i asystenta. Sześć domków ma charakter mieszkań wspomaganych. W siódmym prowadzone są działania aktywizujące dla wszystkich beneficjantów projektu oraz realizowane są zadania z zakresu ekonomii społecznej. Mieszkanki i mieszkańcy uprawiają na swój użytek ekologiczny ogród warzywno-owocowy oraz roślinno-kwiatowy. Prowadzą też niewielką hodowlę kur zielononóżek. Mają poczucie, że są u siebie, a Osiedle Sitowie to szczególna wspólnota ludzi.

Na zlecenie miasta projekt realizują: Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji, Stowarzyszenie Wspólnota Serc, Stowarzyszenie MONAR-MARKOT, Stowarzyszenie Prometeusz i Fundacja Twoja Rola. Od 2011 roku wzięło w nim udział ponad 200 osób wymagających takiego wsparcia.

Zdjęcia z 10-tych urodzin Osiedla Sitowie, są na nich m.in. przedstawiciele organizacji realizujących projekt, mieszkańcy i goście uroczystości. Prowadzącym projekt podziękowały: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Monika Chabior, zast. prezydent oraz Małgorzata Niemkiewicz, dyr. gdańskiego MOPR/fot. SR