Zając od serca, gdańszczanie nie zawodzą!

120 wielkanocnych paczuszek, m.in. ze słodyczami, pluszakami, żywnością na święta przekażą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie wraz z uczniami gdańskich szkół, potrzebującym dzieciom i seniorom z Wrzeszcza, Zaspy, Przymorza, Żabianki i Śródmieścia. Dary ofiarowali mieszkańcy, właściciele sklepów, firm w dzielnicach. Niektóre, jak stroiki i ozdoby na wielkanocny stół, zostały wykonane samodzielnie. Wszystkie prezenty to wynik zbiórki w ramach akcji „Zajączkowe przygody dla dzieci i seniorów”, zainicjowanej w marcu przez gdański MOPR.

Dzięki wielkim sercom i zaangażowaniu lokalnych społeczności udało się zebrać m.in. maskotki, gry i słodycze dla 40 dzieci z najuboższych rodzin oraz produkty żywnościowe, tj. kawę, herbatę, czekoladę, makaron, ryż, cukier, ciastka, które w formie paczek trafią do 80 seniorów. Wśród darów dla sędziwych mieszkańców są też m.in. ozdoby wykonane przez uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 techniką decoupage oraz mazurki. We wtorek 4 kwietnia w Klubie Feluka przy ul. Gospody 10 na Żabiance, w godzinach od 17 do 20, pierwsze słodkie upominki w ramach „Zajączkowych przygód…” otrzyma dziesięcioro dzieci objętych wsparciem MOPR. Podczas tego wiosennego spotkania dzieci przygotują też samodzielnie, drobiazgi dla seniorów (dołożymy je do świątecznych paczek). Pozostali najmłodsi otrzymają wielkanocne podarunki 19 kwietnia, podczas zabawy w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, przygotowanej przez uczniów – wolontariuszy z tej szkoły. Z kolei od środy 5 kwietnia ruszy dystrybucja paczek świątecznych dla seniorów, m.in. w Dolnym Wrzeszczu oraz na Zaspie. Zaniosą je pracownicy MOPR, a także uczniowie – wolontariusze z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 12 w Gdańsku.

–  Gdańszczanie nigdy nie zawodzą, odpowiadają na każdy apel o wsparcie, ogromne serce i społeczne zaangażowanie – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Te upominki, kupione lub wykonane samodzielnie, z pewnością ucieszą dzieci i seniorów. Inicjatywa ma bowiem nie tylko wymiar pomocowy, ale i integrujący. Pokazuje, że zaangażowanie społeczne naprawdę ma sens.

Głównymi partnerami projektu MOPR są m.in.  ZKPiG nr 12, II LO, Gimnazjum nr 17, CKZiU nr 2, SP 44 i SP 60 w Gdańsku oraz Rada Dzielnicy Gdańsk Zaspa Młyniec i Stowarzyszenie Gdańskiej Zaspy.