Zima niestraszna podopiecznym ZOO. Gdańscy Seniorzy już o to zadbali

W sierpniu tego roku odbyła się pierwsza wizyta gdańskich seniorów w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Gdańsku http://www.gdansk.pl/urzad-miejski/Paputki-i-bereciki-dla-orangutanow-czyli-gdanscy-seniorzy-z-wizyta-w-zoo,a,58610 Wtedy to kilkudziesięciu seniorów wspieranych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Gdańsku poznało „zoo od kuchni”.

– Pomysł pojawił się spontanicznie. Współpracując na co dzień z osobami starszymi, często samotnymi i schorowanymi dbamy o to, by ich życie nabrało kolorów – mówiła wówczas Anna Dunajska – organizator społeczności lokalnej w MOPR.

Poza świadczeniami wynikającymi z ustawy o pomocy społecznej istotnym elementem jest także aktywizacja i integracja osób starszych, która pozytywnie wpływa na ich kondycję psychofizyczną oraz samopoczucie.Podczas sierpniowej wizyty seniorzy postanowili przygotować dla zwierząt – mieszkańców gdańskiego ZOO okrycia zimowe. Jak mówi Anna Dunajska – koordynator przedsięwzięcia, propozycja wykonania przez seniorów okryć dla zwierząt, które ogrzeją je podczas zimowych wieczorów padła ze strony Pani Grażyny Naczyk z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.

Seniorzy, podczas warsztatów, pod okiem profesjonalistów, wspólnie przygotowali okrycia dla zwierząt. W mikołajkowy wtorek te wyjątkowe prezenty otrzymała para sędziwych orangutanów – Raja i Albert. Hipopotam otrzymał swą wymarzoną kapę. Panie biegłe w sztuce dziergania wykonały paputki i beret dla Alberta oraz torebkę dla Rai – mówi Anna Dunajska.

Także ogród zoologiczny przygotował dla gości niespodzianki. Pierwszą atrakcją był poranny trening fok. Dla gości przygotowano wspólne biesiadowanie przy ognisku, przy którym można było podziwiać przepiękną panoramę ogrodu zoologicznego. To kolejne już spotkanie zorganizowane w ramach współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża w Gdańsku. Ale to nie koniec niespodzianek. Seniorzy wykonali także 65 zimowych czapek dla dzieci, wyjątkowych bo z wizerunkami zwierząt. Zaraz po wizycie w Ogrodzie Zoologicznym seniorzy w towarzystwie organizatora społeczności lokalnego gdańskiego MOPR udali się do świetlicy przy Parafii Św. Krzyża w Gdańsku. Dary przekazane zostały na rzec dzieci uczęszczających do świetlicy, dzieci z rodzin objętych również wsparciem MOPR.