Zlot i zabawa gdańskich rodzin zastępczych – kampania „Podziel się domem”

Ponad 300 osób tworzących gdańskie rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka bawić się będzie w niedzielę, 28 maja w Centrum Hewelianum, przy ulicy Gradowej 6 w Gdańsku. Impreza ma charakter zamknięty.

Do udziału w tym niecodziennym spotkaniu, połączonym z naukowym i kulturalnym zwiedzaniem interaktywnym, zaprosił rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Wydarzenie odbywa się w ramach kampanii „Podziel się domem”, prowadzonej przez cały rok na rzecz propagowania rodzinnych form pieczy zastępczej w mieście. Celem kampanii jest pozyskania osób, które chciałyby zaopiekować się dziećmi, które nie mogą liczyć na biologicznych rodziców. Organizacja imprezy jest też głównym punktem obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w Gdańsku (w kalendarzu przypada on 30 maja).

– Mamy nadzieję, że uczestnicy święta będą się fantastycznie bawić i jednocześnie integrować – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Ten dzień ma być zarówno dla rodziców, jak i dzieci przyjemną odskocznią od obowiązków, dać radość i relaks. Apeluję też do innych gdańszczan, którzy mają odwagę podzielić się swoim wartościowym życiem, o otwarcie swojego domu dla potrzebujących maluchów. Bycie rodzicem jest czymś najpiękniejszym. To wielki dar i bogactwo. Podziel się domem, daj szansę dzieciom na szczęście, by mogły je dzielić dalej z innymi.

W ramach wydarzenia w Centrum Hewelianum dzieci i opiekunowie obejrzą najpierw „science show”, wybuchowe doświadczenia chemiczne i eksperymenty z prawami fizyki. Następnie bawić się mają na wystawach pt. „Dookoła świata” i „Z energią”. Zwiedzanie odbywać się będzie w trzech turach – pierwsza grupa rodzin, ok. stuosobowa rozpocznie zabawę o godz. 14, kolejne odpowiednio: o godz. 15 oraz godz. 16. W Centrum będzie też punkt MOPR, obsługujący miłych uczestników wydarzenia. W ramach imprezy uhonorowani też zostaną przyjaciele gdańskich rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka, m.in. fantastyczni lekarze, pedagodzy, psycholodzy na co dzień wspierający rodziców w pełnieniu ich trudnej funkcji, „dobre duszki” naszych rodzin (podziękowania dla nich przekażemy 28 maja o godzinie 14, na uroczystym spotkaniu w Hotelu Radisson Blu, przy ul. Długi Targ 19 – w sali na I piętrze). W święcie rodzin udział wezmą też przedstawiciele władz miasta. Ambasadorem kampanii jest Sylwia Gruchała, florecistka i medalistka olimpijska. Partnerem w organizacji niedzielnego wydarzenia – Centrum Hewelianum. Patronami medialnymi – TVP3 GDAŃSK oraz RADIO GDAŃSK.

Informacja dodatkowa

Gdańskie dzieci potrzebujące wychowują się w 353 rodzinach zastępczych (w tym w 228  spokrewnionych, 94 niezawodowych, 31 zawodowych) oraz rodzinnych domach dziecka (tych jest 15). Przebywa w niespełna 600 gdańskich dzieci.  Zainteresowani założeniem zwykłej rodziny zastępczej, by uzyskać status muszą przejść 12 – tygodniowe, bezpłatne szkolenie, przygotowujące do roli rodzica dla dziecka z bagażem doświadczeń. Kandydaci chcący założyć rodzinę zawodową lub rodzinny dom dziecka dodatkowo jeszcze 8 – tygodniowe szkolenie specjalistyczne, które pozwoli dobrze pełnić zadania. Zajęcia z trenerami mają charakter warsztatowy. Odbywają się w gdańskim MOPR. Dodajmy, że prowadzący zastępcze rodziny zawodowe i rodzinne domy dziecka otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie.

Patroni medialni imprezy: