„Złota rączka” nadal wspiera seniorki i seniorów w Gdańsku

Dla samotnej, schorowanej, starszej osoby wymiana zepsutej żarówki w łazience czy naprawa cieknącego kranu mogą stanowić poważny problem. W takich życiowych sytuacjach gdańszczanki i gdańszczan 70+ wesprze nieodpłatnie fachowiec.

Również w bieżącym roku z bezpłatnych, drobnych usług naprawczych mogą skorzystać w mieście osoby starsze. To oferta wsparcia zwłaszcza dla samotnych seniorek i seniorów, mniej sprawnych fizycznie, dysponujących skromnym budżetem. Pomoc świadczona jest w ramach trzeciej edycji projektu „Złota rączka dla seniora”. Na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku zadanie prowadzi Gdańska Spółdzielnia Socjalna.

– Niesamodzielne, starsze osoby, które chcą skorzystać z usługi „złotej rączki”, mogą zasygnalizować taką potrzebę swojej opiekunce lub pracownikowi socjalnemu – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka gdańskiego MOPR. – W razie konieczności pracownicy ułatwią kontakt z Gdańską Spółdzielnią Socjalną, by seniorka lub senior otrzymali oczekiwane wsparcie jak najszybciej.

Wizyta i naprawa z zachowaniem bezpieczeństwa w epidemii

Zgłoszenia dotyczące napraw przyjmowane są w dni powszednie, w godzinach od 8.00 do 16.00 pod numerem tel.: 881 703 096. Pracownik GSS umówi się z potrzebującą seniorką lub seniorem na zakres i wykonanie usługi, ustali termin wizyty w mieszkaniu. W czasie epidemii naprawa odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego – fachowiec jest ubrany w rękawice i maseczkę ochronną, zachowuje niezbędny dystans fizyczny. W ramach usługi „złota rączka” w mieszkaniu starszej osoby np. uszczelni cieknącą armaturę w kuchni czy łazience. Bez problemu wymieni też m.in. przepalone żarówki czy zepsuty zamek w drzwiach, dokręci poluzowane zawiasy lub wymieni „żabki” do zasłon w oknach. W razie konieczności uszczelni też okna.

Usługa jest bezpłatna, jeśli koszt materiałów potrzebnych do jej wykonania nie przekracza 80 zł brutto. Jeśli jest on wyższy, wówczas różnicę pokrywa osoba starsza – wcześniej jednak kwestia jest uzgadniana z GSS, by nie narazić beneficjenta na duży wydatek.

Dodajmy, że tylko w listopadzie i grudniu ub. roku w ramach „Złotej rączki dla seniora” usunięto 189 usterek, zgłoszonych przez osoby starsze w Gdańsku. Realizacja trzeciej edycji projektu potrwa do końca października 2023 roku.

 

Drobne naprawy w domu gdańskiego seniora wykona „złota rączka”/fot. ilustracyjna z Pixabay