AUTOBUS Z MEGAPOMOCĄ!

Od grudnia do 22 marca w gdańskim autobusie „sos – pomoc dla osób bezdomnych” wydano potrzebującym blisko 14 tysięcy porcji zupy i ponad 1,4 tys. sztuk odzieży – m. In. Polary, swetry, czapki, getry i ciepłe spodnie. Wśród nich były i dary gdańszczan, za które ogromnie dziękujemy. Z oferty mobilnej pomocy korzystało każdego wieczoru nawet do 80 osób bezdomnych.

Autobus i jego załoga pracowali na rzecz potrzebujących do 22 marca. Na pokładzie Ikarusa ratownik niemal codziennie udzielał doraźnej pierwszej pomocy. Wykonywał opatrunki, oczyszczał i zszywał rany, udzielał konsultacji dot. chorób skóry i higieny. Dzięki akcji informacyjnej prowadzonej tam m.in. przez pracownika socjalnego do noclegowni i schronisk trafiło jeszcze kilkadziesiąt potrzebujących osób – W NAJTRUDNIEJSZYM, ZIMOWYM CZASIE BYŁA TO KWESTIA KLUCZOWA.

Uruchomienie usługi „mobilnego wsparcia dla osób bezdomnych” było możliwe dzięki środkom z budżetu miasta, pozyskanym i zabezpieczonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Usługa będzie kontynuowana w tym roku zimą.

– Pomysł z uruchomieniem takiego autobusu okazał się strzałem w dziesiątkę – ocenia Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Udało się bowiem dotrzeć z konkretnym wsparciem, czyli gorącą zupą, ciepłą odzieżą, pomocą medyczną i informacyjną także do ludzi bez dachu nad głową, którzy z różnych przyczyn nie chcą zamieszkać w schronisku czy noclegowni. Cieszę się, że skorzystali z oferty autobusu. Dzięki pracy załogi Ikarusa udało się także zachęcić część potrzebujących do zamieszkania w placówkach na terenie miasta, w których mają przecież kompleksowe wsparcie – od bytowego po aktywizujące. To bardzo ważne. Zależy nam, by jak najwięcej osób bezdomnych wychodziło na prostą, „mocno łapało się z życiem za barki”.

Przypomnijmy, że Ikarus został uruchomiony z początkiem grudnia. Jego załoga codziennie, w godzinach od 20 do 24, świadczyła pomoc ludziom bez dachu nad głową. Wyremontowany pojazd został przydzielony do zadania „mobilnej pomocy dla osób bezdomnych” przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Ikarus codziennie wyruszał z ulicy Starowiślnej 3. Następnie zatrzymywał się w kilku miejscach, by tam wesprzeć bezdomnych:
– na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu,
– na parkingu między rynkiem, a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu,
– w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku,
– obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.
Postoje trwały około 30 minut. Koordynatorem działań projektu „mobilnego wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności” był MOPR w Gdańsku. Na zlecenie Ośrodka usługę zrealizowało Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Inicjatorami projektu uruchomienia Ikarusa SOS byli gdańscy radni – głównym pomysłodawcą z ich ramienia Przemysław Ryś.

POMOC PRZEZ CAŁY ROK
Gdański MOPR zawarł umowę ze Stowarzyszeniem Gdański Komitet Obywatelski na usługę związaną z przygotowaniem i wydawaniem bezpłatnych posiłków m.in. osobom bezdomnym. Dzięki temu osoby potrzebujące mogą zjeść zupę lub drugie danie w trzech jadłodajniach – przy ulicach Na Zaspę 45, Mickiewicza 33 i Żuławskiej 102. Obiady są wydawane każdego dnia, z reguły w godzinach od 12. 30 do 14. Wsparcie otrzymują tam zarówno osoby ze skierowaniami od pracowników socjalnych, jak i np. bezdomni z interwencji, którzy w danym momencie potrzebują takiej pomocy.
Ciepłe posiłki, np. zupy, są też zapewnione w ośmiu gdańskich placówkach dla przebywających tam osób bezdomnych (dot. schronisk, noclegowni), z którymi MOPR ma podpisane umowy na świadczenie usług w bieżącym roku. Gorącą herbatę, kawę mogą też dostać korzystający z łaźni dla osób bezdomnych przy ul. Żaglowej 1, prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Wykaz placówek jest na stronie: www.mopr.gda.pl [1] (zakładka: osoby bezdomne).

Autor Grzegorz Mehring, www.gdansk.pl