Czarny sport na wesoło

Dzieci z rejonu Dolnego Miasta mogą kibicować na w wyścigach żużlowych i poznać czołówkę gdańskich sportowców. To wspólna inicjatywa Gdańskiego Klubu Żużlowego „Wybrzeże” i Centrum Pracy Socjalnej nr 8 Gdańskiego MOPR-u. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Katarzyna Zielke – Paprocka.

Być może spośród tych dzieci wyrosną świetni zawodnicy motocyklowi, zwłaszcza że liga polska jest jedna z trzech najsilniejszych na świecie (obok brytyjskiej i szwedzkiej).

Czy znacie zasady zawodów żużlowych?

Sport żużlowy zwany „czarnym sportem” to wyścigi motocyklowe na owalnych, zamkniętych torach. Zawodnicy ścigają się przez cztery okrążenia, ze startu wspólnego, w każdym wyścigu startuje czterech żużlowców. Zawody rozgrywa się w formie indywidualnej, drużynowej bądź parami. Za zwycięstwo w biegu zawodnik (oraz odpowiednio drużyna) uzyskuje 3 punkty, za drugie miejsce 2, za trzecie odpowiednio 1 punkt. Zawodnik który do mety dotrze ostatni lub nie ukończy biegu nie otrzymuje punktów. Żużel to sport, który narzuca zdrowe zasady rywalizacji i uczy szacunku do przeciwnika , a proces treningu uczy szacunku do ciężkiej pracy, sumienności i konsekwencji oraz pracy nad błędami. Żużel rozwija takie cechy jak: szybkość, zwinność, wytrzymałość i siłę a także spostrzegawczość, opanowanie, odwagę, odporność, koncentrację i wytrwałość.