W każdym obszarze organizacji czasu wolnego, aktywny mieszkaniec Gdańska znajdzie coś dla siebie, od uczestnika do organizatora a poprzez WOLONTARIAT.
Dla Miasta najważniejsze jest to jakie stworzyć warunki do aktywności Mieszkańców.
W panelu „Edukacja czasu wolnego” moderowanym przez Grzegorza Szczukę – Dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, uczestniczy wskazali wolontariat jako ciekawy i twórczy sposób spędzania wolnego czasu. Jeśli masz pomysł na wolontariat, chcesz działać, napisz do nas!!!
Smart miasto to nie tylko mądre i inteligentne rozwiązania, to także otwartość, umiejętność integrowania mieszkańców, budowania ich tożsamości. Dlatego w programie znalazły się zagadnienia związane z kulturą, sportem i rekreacją, szlakami kulinarnymi opartymi na kuchniach regionalnych, projektowaniem przestrzeni miejskiej, edukacji pozaszkolnej i skierowanej do seniorów a także nowoczesnej gospodarce odpadami.
Na konferencji był również czas na omówienie nowych rozwiązań w komunikacji z mieszkańcami jak i z osobami odwiedzającymi metropolię.
Paneliści (m. in. Paweł Orłowski – pasjonat kulinarny) zabrali nas również w kulinarną podróż po metropolii.
Ile aktywności sportowych jako promocja zdrowego stylu życia oferuje nasza Metropolia opowiedzieli m. in. Adam Korol –Minister Sportu i Rekreacji i Leszek Paszowski – Dyrektor Gdańskiego MOSiR-u.