Polish Polish English English German German Russian Russian Slovenian Slovenian Swedish Swedish Ukrainian Ukrainian

Akcja świąteczna

Projekt „Każdy może pomóc”, to przedsięwzięcie, dzięki któremu mieszkańcy Gdańska mają możliwość spełniać marzenia dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Akcja na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń charytatywnych w mieście. Z roku na rok coraz więcej marzeń dziecięcych spełnia się dzięki ludziom dobrej woli. W okresie przedświątecznym jest wiele podobnych akcji w całym kraju, jednakże akcja „Każdy Może Pomóc” jest wyjątkowa.

Na czym polega ta świąteczna akcja?

By się do niej włączyć, wystarczy kilka działań. Trzeba pobrać list przygotowany wcześniej przez pracownika socjalnego, na podstawie jego wiedzy o konkretnym dziecku. O taki list można poprosić pisząc na adres e-mail: kmp@mopr.gda.pl (terminy są podawane na stronie MOPR w zakładce: aktualności) na kilka tygodni przed rozpoczęciem akcji. Następnie w oparciu o dane zawarte w liście opisującym dziecko – przygotować upominek. List zawiera m.in. informację o imieniu, wieku, płci oraz o zainteresowaniach dziecka. W liście czytamy, kim jest dziecko, co lubi, jakie ma zainteresowania. Na tej podstawie darczyńca sam decyduje o rzeczach, które zamierza zakupić dla dziecka, aby sprawić mu radość. Taka forma zachęcania do pomagania jest wyjątkowa i przez to wyróżnia się od wielu dobroczynnych akcji społecznych. Listy to jedynie inspiracja do działania, a nie sugestia zakupu konkretnego przedmiotu. Darczyńca ma radość z tego, że w kreatywny sposób tworzy upominek i nie musi sprostać konkretnym oczekiwaniom. Wartość prezentu jest określana zatem przez osobę pomagającą. Wyjątkowe jest w tej akcji to, że każdy list przygotowywany jest indywidualnie i opisuje każde dziecko z osobna. Pomoc pozyskana dla dzieci z rodzin wspieranych przez MOPR jest zatem spersonalizowana. Akcja jest anonimowa: dziecko nie poznaje nazwiska darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę – nazwiska dziecka. Listy i upominki opatrzone są wyłącznie kodem. Prezent najlepiej zapakować w karton, ozdobić świątecznym papierem i oznaczyć kodem z listu, a następnie dostarczyć w wyznaczone przez MOPR miejsce. Wszystkim fundatorom z serca dziękujemy.

Finał akcji w 2021 roku

W grudniu 2021 roku odbyła się X edycja projektu „Każdy może pomóc”, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. 600 dzieci objętych wsparciem pomocy społecznej, otrzymało wspaniałe prezenty gwiazdkowe od anonimowych darczyńców. Tym razem upominki zostały przewiezione do dzieci z zachowaniem reżimu sanitarnego i dzięki wsparciu firmy DPD oraz wolontariuszy. O świąteczny akcent zadbały elfy z firmy MOSAIC. Wszystkim fundatorom z serca dziękujemy za gest niesienia pomocy.

O finale akcji: „Każdy może pomóc” 2021 roku oraz „Wigilijnej paczce” można przeczytać na stronie gdańskiego MOPR. Tam także szczególny, świąteczny teledysk – dla wszystkich darczyńców!

Z archiwum akcji

Rok 2020

Każdy Może Pomóc – prezentacja 2018