Polish Polish English English German German Russian Russian Slovenian Slovenian Swedish Swedish Ukrainian Ukrainian

Zjedz obiad z seniorem

Kilkanaście samotnych, starszych osób między innymi z Śródmieścia, Wrzeszcza i Przymorza raz w tygodniu je obiad z wolontariuszem, który przynosi posiłek z lokalnej restauracji. Bardzo liczymy, że to wspólne biesiadowanie zbliży parę, zaowocuje przyjaźnią. Spowoduje, że seniorce lub seniorowi nie będzie już doskwierać samotność.

W kwietniu ruszył projekt „Zjedz obiad z seniorem”, wymyślony i prowadzony wspólnie przez Regionalne Centrum Wolontariatu i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. W jego ramach na razie do kilkunastu gdańszczanek lub gdańszczan 60+, objętych pomocą społeczną, przychodzi raz w tygodniu miły gość z ciepłym jedzeniem. Pary zostały tak skojarzone, by seniora i wolontariusza łączyły m.in. wspólne pasje, zainteresowania zawodowe. Wszystko po to, by podczas biesiady dwoje ludzi nawiązało ze sobą głębsze relacje. Ich kontakt przerodził się w przyjaźń, w myśl zasady, że nic tak nie łączy ludzi jak wspólne spożywanie posiłku.  Dodajmy, że do udziału w projekcie zgłosiło się kilkudziesięciu społeczników w różnym wieku. Przeszli szkolenie przygotowujące do kontaktu i pracy z osobami starszymi, potrzebującymi wsparcia. Przeprowadzili je pracownicy gdańskiego MOPR i RCW.

Do projektu włączyło się też kilka lokalnych restauracji, które bezpłatnie, co tydzień przekazują obiad dla wskazanej pary. To cenna inicjatywa. Zaangażowanie restauratorów odpowiedzialnych społecznie to niezbędny element „projektowej układanki”. Celem akcji jest bowiem nie tylko wsparcie samotnych osób starszych, ale także społeczna aktywizacja. Również pobudzenie przedstawicieli biznesu do niesienia pomocy, w myśl zasady odpowiedzialności społecznej.

– Ten projekt jest świetną inicjatywą, obok której nie można przejść obojętnie – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i polityki społecznej. – Z serca zachęcam do włączenia się w nią zarówno młodych ludzi, studentów, jak i dorosłe aktywne osoby. Kluczowe jest także wsparcie restauratorów, gastronomików. Wspólnie można sprawić, że samotny, starszy, często schorowany człowiek poczuje radość i odzyska chęć życia. I może zyska także prawdziwego przyjaciela.

„Zjedz obiad z seniorem” prowadzony jest w Śródmieściu, Wrzeszczu, na Przymorzu i Morenie (kolejno także na Chełmie i Ujeścisku) do końca czerwca. Następna odsłona projektu planowana jest jesienią. Natomiast rekrutacja do udziału trwa w trybie ciągłym. Do włączenia się w akcję zachęcamy także właścicieli restauracji i barów, którzy mogą raz w tygodniu przekazać bezpłatnie ciepły posiłek dla seniora i wolontariusza. To naprawdę wielka sprawa…

Przyłącz się!

Zainteresowanych uczestnictwem w projekcie – samotnych seniorów, społeczników oraz restauratorów – serdecznie prosimy o kontakt z p. Anną Dunajską z MOPR, tel. 797 909 119 lub 58 691 94 25, e-mail: wolontariat@mopr.gda.pl Zgłoszenia przyjmowane są także pod adresem RCW: gdansk@wolontariat.org.pl