Inne formy wsparcia – dotyczy m.in. rodzinnych domów pomocy

RODZINNE DOMY POMOCY

Uwaga, osoby zainteresowane założeniem takiej rodzinnej placówki dla mieszkanek, mieszkańców prosimy o skontaktowanie się z Referatem Pomocy Instytucjonalnej MOPR, ul. K. Leczkowa 1A w Gdańsku. Informacjami służy p. Magdalena Kmiecik, tel.: 58 347 82 66 lub kom.: 516 303 359, e-mail: magdalena.kmiecik@gdansk.gda.pl. Zapraszamy do kontaktu i współpracy!   

Rozwój rodzinnych domów pomocy jest elementem polityki społecznej państwa, w zakresie wsparcia osób wymagających pomocy ze względu na wiek lub niepełnosprawność.

Rodzinny dom pomocy:

– to forma usług opiekuńczych i bytowych, świadczonych całodobowo dla nie mniej niż trzech i nie więcej niż ośmiu zamieszkujących wspólnie osób wymagających wsparcia z powodu wieku lub niepełnosprawności, których nie można zapewnić w ich mieszkaniach/domach;

– prowadzącym może być osoba fizyczna lub organizacja pozarządowa;

– standardy, rodzaj i zakres świadczonych usług określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnych domów pomocy, z 27 lipca 2024 r.

Wymogi budynkowe i lokalowe:

– budynek mieszkalny jednorodzinny, którego otoczenie nie posiada barier architektonicznych;

– pokoje dla mieszkańców nie więcej niż dwuosobowe powinny być usytuowane na parterze (budynek wielokondygnacyjny) lub na wyższych kondygnacjach wyłącznie dla osób swobodnie poruszających się. W przypadku osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, dostęp do wyższych kondygnacji powinien być zapewniony poprzez zainstalowanie urządzeń technicznych;

– powierzchnia pokoi dwuosobowych wynosi min. 8m2 na osobę, dla pokoju  jednoosobowego 10m2;

– w budynku powinny znajdować się pokoje mieszkalne, pokój dzienny, kuchnia, pomieszczenie pomocnicze do prania i suszenia, łazienka i toaleta.

Standard usług:

– co najmniej 3 posiłki dziennie, w tym jeden gorący;

– możliwość samodzielnego korzystania z kuchni, sprzątanie pomieszczeń w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz dziennie;

– usługi opiekuńcze świadczone przez rodzinny dom pomocy powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańca i uwzględniać poziom samodzielności tej osoby. Zakres usług obejmuje m.in.: pomoc w utrzymaniu higieny osobistej i w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych, organizowanie czasu wolnego, niezbędne wsparcie w załatwianiu spraw urzędowych i osobistych.